Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دلیل تاخیر در نشست کمیسیون برجامی در وین:‌ کرونا یا غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم؟

عباس عراقچی در نشست وین هفته گذشته
عباس عراقچی در نشست وین هفته گذشته Copyright Florian Schroetter/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Florian Schroetter/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست کمیسیون برجامی که قرار بود روز چهارشنبه ۱۴ آوریل برگزار شود به تعویق افتاد. یورونیوز در گفتگو با سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا دلیل تعویق را پرسید و پیتر استانو اعلام کرد «هیچ تاریخ دقیقی برای این نشست تعیین نشده بود.»‌

آگهی

طبق اعلام‌های غیررسمی قرار بود که چهارشنبه ۱۴ اوریل نشست کمیسیون برجام با شرکت کشورهای امضاکننده برجام، به جز ایالات متحده و دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده در وین پیگیری شود اما این جلسه برگزار نشد.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در وین با اعلام این خبر گفت با تغییر برنامه قبلی این مذاکرات از روز چهارشنبه به پنجشنبه موکول شده است. سفیر روسیه در نهادهای بین‌المللی در وین نیز پیشتر این موضوع را تأیید کرده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی دیگر از دلایل تاخیر زمان برگزاری مذاکرات می‌تواند حمله به تاسیسات نظنز و اعلام غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران باشد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه گفت که غنی‌سازی ۶۰ درصدی و فعال‌سازی سانتریفیوژ «آی‌آر ۶» پاسخی به حمله به تأسیسات هسته‌ای نطنز بوده است.

پیتر استانو،‌ سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره به یورونیوز گفت:‌ «تاکنون اطلاعیه‌ای درباره جلسه بعدی کمیسیون مشترک رسما اعلام نشده است و در این مرحله نمی توانم تاریخ دقیقی را تأیید کنم. ما هفته گذشته در بیانیه گفتیم که کار در وین این هفته از سر گرفته می‌شود، البته هرگز تاریخی را مشخص نکردیم و به محض تایید یک روز خاص، اعلامیه مناسبی خواهیم داد.»

به گفته برخی از تحلیلگران در بروکسل این دو خبر، آنچنان معادلات را تغییر داده که بر روند ادامه مذاکرات کمیسیون برجامی تاثیر شگرفی گذاشته است.

هرچند که شنیده می‌شود یکی از اعضای اروپایی تیم مذاکره کننده هسته‌ای به ویروس کرونا مبتلاست و این موضوع هم عاملی بر تاخیر در زمان برگزاری جلسه است. عراقچی نیز علت این تعویق را «ابتلای یکی از اعضای هیئت سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های مراقبتی» اعلام کرد.

باید منتظر ماند و دید آیا اتحادیه اروپا تا پیش از پایان هفته جاری، که تنها دو روز غیرتعطیل بصورت رسمی از آن باقی است تاریخی برای پیگیری مذاکرات کمیسیون برجامی ارائه می‌دهد یا نه؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: طبق گزارش آژانس انرژی اتمی سطح غنی‌سازی اورانیوم در نطنز به ۶۳ درصد رسید

شمارش معکوس برای آغاز دور چهارم مذاکرات وین؛ در جنگ روایت‌های ایران و آمریکا چه می‌گذرد؟

جنگ بر سر انحصار «کباب ترکی»، محبوب‌ترین غذای خیابانی در اروپا؛ ترکیه به کمیسیون اروپا شکایت برد