Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کیت‌های خودآزمای تست سریع ویروس کرونا چیست و چگونه کار می‌کند؟

تست خانگی کووید-۱۹
تست خانگی کووید-۱۹ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که «کیت‌های‌ خودآزمای خانگی» مخصوص بیماری کووید-۱۹ مجاز هستند و شهروندان می‌توانند از طریق داروخانه‌ها آن‌ها را تهیه کنند. اما این کیت‌ها چطور کار می‌کنند و چگونه می‌توان از آن‌ها بهره گرفت؟

آگهی

دولت فرانسه روز یکشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «کیت‌های‌ خودآزمای خانگی» مخصوص بیماری کووید-۱۹ مجاز هستند و شهروندان می‌توانند آن‌ها را از طریق داروخانه‌ها را تهیه کنند.

این کیت‌های آزمایش سریع که قبلا در چندین کشور اروپایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند برای تشخیص فوری ابتلای فرد به ویروس کرونا طراحی شده‌اند.

کیت‌های خودآزما در واقع همانند روش‌های تست‌ آنتی‌ژن بیماری کووید-۱۹ عمل می‌کنند. نتیجه این تست‌ها برخلاف تست پی‌سی‌آر، که نتیجه‌اش با ارسال به آزمایشگاه تا ۴۸ ساعت به طول می انجامد، در کمتر از ۳۰ دقیقه قابل دسترس است. با این حال باید گفت که این تست‌ها از میزان دقت کمتری نسبت به تست‌های پی‌سی‌ار برخوردار هستند.

در واقع اگر اگر میزان دقت تست‌های آزمایشگاهی پی‌سی‌آر ۹۸ درصد باشد، دقت تست‌های خودآزمای خانگی چیزی معادل ۸۰ درصد است. عملکرد این تست‌ها به لحاظ سادگی و سرعت با تست‌های حاملگی مقایسه می‌شود.

کیت‌ها را چگونه می‌توان استفاده کرد؟

نحوه کار با این تست‌های خودآزمای خانگی راحت است. کافی است لوله‌ای نازک که در دستگاه قراردارد را ۳ تا ۴ سانتی‌متر درون بینی قرار داده و ۵ بار روی مخاط انتهای بینی بچرخانیم. سپس سر لوله را خارج کرده و با مایع موجود در کیت مخلوط کنیم و در آن را ببندیم.

همچون تست حاملگی، دستگاه با یک نوار (منفی) یا دو نوار (مثبت) نتیجه را نشان می‌دهد. اگر خطی ظاهر نشد باید یک بار دیگر آزمایش انجام شود.

چه کسانی می‌توانند از این کیت‌ها استفاده کنند؟

این خودآزمایی برای کلیه افراد بالای ۱۵ سال مجاز است و هر فردی که با یک فرد ناقل تماس داشته‌اند، با علائم یا بدون علائم، می‌تواند طبق قانون دولت این کیت‌ها را تهیه کند.

کیت‌ها در چه نقاطی در دسترس هستند؟

دولت فرانسه گفته است از ۱۲ آوریل حدود یک میلیون کیت در ۶ هزار داروخانه (معادل یک‌چهارم کل داروخانه‌های فرانسه) توزیع می‌شود. قرار است عرضه آنان در هفته‌های آینده افزایش یابد.

ژروم سالومون، مدیر کل سلامت وزارت بهداشت فرانسه، گفته بود این کیت‌ها احتمالا در سوپر‌مارکت‌ها نیز به فروش گذاشته خواهند شد. با این حال دولت فعلا این ایده را رد کرده و گفته لازم است یک متخصص بهداشت برای توضیح کاربرد درست آن‌ها به هنگام فروش در محل حضور داشته باشد.

هزینه کیت‌ها چقدر است؟

دولت فرانسه اکنون حدود ۴ میلیون تست رایگان در هفته انجام می‌دهد. هر چند این کیت‌های تست سریع جدید رایگان نیستند، با این حال قانونی وضع شده است که طبق آن داروخانه‌ها حق ندارند بیش از ۶ یورو برای آن‌ها وجه طلب کنند.

قرار است قیمت آن‌ها به زودی تا ۵.۲۰ یورو کاهش یابد.

دولت می‌گوید هزینه پرداخت شده از سوی گروه‌های خاص همچون افراد مسن یا معلولین از طریق بیمه تامین اجتماعی به آنان بازگردانده می‌شود. ضمن اینکه مدارس از سهمیه ویژه‌ای برخوردار خواهند بود تا معلمان و دانش‌آموزان بیش از پیش تحت نظر قرار گیرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش جدید کرونا نتیجه را در کمتر از ۳ دقیقه مشخص می‌کند

کیت‌های تست کرونای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای در راه است

پزشکان چک: نزدیک به ۸۰ درصد از کیت‌های چینی تست کرونا درست کار نمی‌کنند