صعود نرخ رسمی و آزاد ارز در سال نو؛ دلار به اوج یک ماه پیش بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقابل یک مغازه صرافی در تهران؛ سپتامبر ۲۰۲۰
مقابل یک مغازه صرافی در تهران؛ سپتامبر ۲۰۲۰   -  کپی رایت  AFP

قیمت رسمی عرضه دلار آمریکا طی سه روزی که از گشایش بازار ارز در ایران می‌گذرد، هزار و ۲۶۸ تومان افزایش یافت و به بالاترین حد در یک ماه گذشته رسید.

بانک مرکزی ایران در سومین روز کاری سال نو خورشیدی قیمت رسمی عرضه هر دلار آمریکا را به ۲۵ هزار و ۲۲۹ تومان افزایش داد که ۵.۲۹ درصد بالاتر از نرخ آغازین معاملات بازار رسمی ارز در روز پنجمین فروردین ماه جاری بود. این نرخ در مقایسه با معاملات روز شنبه نیز ۴۷۶ تومان بالاتر بود.

در همین حال، نرخ فروش دلار در معاملات کم حجم بازار آزاد تهران نیز به ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید که ۴۰۰ تومان بالاتر از نرخ روز شنبه و ۵۰۰ تومان بیش از نرخ گشایش بازار در روز پنجشنبه گذشته بود. بدین ترتیب قیمت آزاد دلار نیز روز یکشنبه به بالاترین حد از ابتدای اسفندماه گذشته تا کنون رسید.

قیمت فروش هر یورو نیز در مبادلات روز یکشنبه بازار آزاد تهران به بیش از ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید که حدود هزار و ده تومان بالاتر از نرخ رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران بود. البته نرخ رسمی و آزاد دلار در جریان معاملات سه روز کاری نخست فروردین به ترتیب هزار تومان و ۶۰۰ تومان رشد کرده که نسبت پایین‌تر آن به دلیل تقویت ۱.۲ درصدی نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل یورو طی یک هفته گذشته بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا، رشد قیمت ارز در بازار ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز روز یکشنبه با صد هزار تومان افزایش نسبت به روز شنبه از مرز ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عبور کند و نرخ معامله هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۴ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۹۷ هزار تومان برسد.