Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دستیاران بایدن گفتگو با اسرائیل را دربارۀ ایران و دیگر موضوعات منطقه‌ای آغاز کردند

	Andrew Harnik
Andrew Harnik Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین جلسه از نشست مجازی «گروه مشاوره استراتژیک آمریکا و اسرائیل» به رهبری جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و همتای اسرائیلی‌اش، مائير بن شبات برگزار شد.

آگهی

مقامات ارشد امنیت ملی ایالات متحده و اسرائیل روز پنج‌شنبه در جریان نشستی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اولین دور گفتگوهای خود را دربارۀ ایران و سایر موضوعات منطقه‌ای آغاز کردند.

این گفتگوها در حالی انجام می‌شود که دولت بایدن در تلاش است با هدف احیای توافق هسته‌ای ایران و آمریکا، از وقوع هرگونه رفتار خصومت آمیز از سوی تل‌آویو جلوگیری کند.

اولین جلسه از نشست مجازی «گروه مشاوره استراتژیک آمریکا و اسرائیل» به رهبری جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و همتای اسرائیلی‌اش، مائير بن شبات برگزار شد.

آقای سالیوان پیش از برگزاری این جلسه نیز دو تماس تلفنی طولانی مدت با مائير بن شبات داشت.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دو طرف دیدگاههای خود را دربارۀ موضوعات امنیتی منطقه‌ای و منافع و نگرانی‌هایی که دربارۀ آنها داشتند، از جمله دربارۀ ایران را به اشتراک گذاشتند و از عزم مشترک خود برای مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای منطقه‌ای سخن گفتند.»

این گفتگوها پس از آن صورت گرفت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در اولین حضور خود در کنگره تأکید کرد که بایدن متعهد به رایزنی با اسرائیل و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس «در مورد هر کاری است که ممکن است ما در موضوع این توافقنامه با ایران انجام دهیم.»

آقای بلینکن همچنین روز چهارشنبه به اعضای کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان گفت: «ما باید آنها را نیز درگیر کنیم چراکه این موضوع از همان آغاز و نه در پایان، روی آنها تأثیر خواهد گذاشت و ما متعهد به انجام چنین کاری هستیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده که نتانیاهو را یکی از نزدیکترین متحدان خود در میان رهبران خارجی می‌دانست، در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته‌ای پنج قدرت بزرگ جهان و ایران خارج شد.

اکنون مقامات کاخ سفید می‌گویند که واشنگتن آماده است به محض اینکه تهران «کاملا مطابق با شرایط توافق‌نامه» عمل کند، به این پیمان هسته‌ای بازگردد.

با این وجود ایران قاطعانه خواستار لغو کامل تحریم‌های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، قبل از بازگشت به میز مذاکره است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن: دعوت سه کشور اروپایی برای شرکت در نشست غیررسمی با ایران را می‌پذیریم

بلینکن: واشنگتن تنها زمانی به برجام برمی‌گردد که تهران به تعهداتش عمل کند

۸ نکته درباره زندگی و فعالیت‌های آنتونی بلینکن، گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا