آنتونی بلینکن: آمریکا از حملهٔ راکتی به اربیل خشمگین است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Evan Vucci
Evan Vucci   -   کپی رایت  AP photo

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده از حملهٔ راکتی شامگاه دوشنبه به مناطقی در نزدیکی فرودگاه اربیل «خشمگین» است.

او همچنین گفت که با مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق تماس گرفته‌ و وعده داده است که از هر تلاشی برای «بررسی موضوع و پاسخگو کردن مسئولان» پشتیبانی خواهد کرد.

شامگاه دوشنبه چند راکت به‌سوی پایگاهی نظامی در مجاورت فرودگاه اربیل، که نیروهای آمریکایی در آن هستند، شلیک شد که دست‌کم سه عدد از آنها در محوطه پایگاه فرود آمد.

طبق اعلام فرماندهی نیروهای ائتلاف آمریکا در عراق بر اثر این حمله یک پیمانکار نظامی کشته شد و شش تن دیگر زخمی شدند که یکی از آنها یک نیروی خدماتی آمریکایی است.

چند راکت دیگر نیز به نواحی مسکونی اربیل برخورد کرد و یکی از آنها در نزدیکی کنسولگری چین فرود آمد که هنوز از شمار آسیب‌دیدگان آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

ملیّت فرد کشته شده اعلام نشده و طبق اعلام برخی منابع ایرانی، گروه عراقی تازه تأسیس «سرایا اولیاء الدم» مسئولیت حملهٔ راکتی اربیل را بر عهده گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مایکل نایت، تحلیگر «مؤسسهٔ سیاست خاور نزدیک واشنگتن» معتقد است ابعاد این حمله به‌شکل نامعمولی وسیع بوده و به‌احتمال بسیار برای کشتن مستشاران و کارکنان آمریکایی و همتایان کُرد ‌آنها طراحی شده است. وی در گفتگو با نیویورک تایمز می‌افزاید: «این حمله آزمونی است برای دولت تازهٔ بایدن تا ببینند چطور از پس آن بر می‌آیند.»

ایالات متحده نیروهای خود در عراق را به کمتر از ۲۵۰۰ تن کاهش داده و مقامات آمریکایی گفته‌اند نیروهای باقی‌مانده عموما در پایگاه‌ها مستقر شده‌اند تا دفاع از آنها آسانتر شود.

پایگاه نظامی مجاور فرودگاه اربیل یکی از سه پایگاه عمده‌ای است که نیروهای آمریکایی در عراق در آن مستقر هستند.