کدام کشورهای اروپایی بحران کرونا را بهتر مدیریت کردند؟

از راست: سانا مارین، نخست وزیر فنلاند؛ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان؛ اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و سوفی ویلمز، نخست وزیر بلژیک
از راست: سانا مارین، نخست وزیر فنلاند؛ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان؛ اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و سوفی ویلمز، نخست وزیر بلژیک Copyright Stephanie Lecocq/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Stephanie Lecocq/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا و منطقه شنگن در اواسط ماه مارس گذشته یکی از بحرانی‌ترین نقاط جهان از نظر شدت شیوع ویروس کرونا بود. هر چند سرعت همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در برخی از کشورهای این منطقه از نوامبر گذشته بار دیگر رو به فزونی گذاشته ولی در این میان، کشورهایی هستند که مدیریت بحران موفق‌تری داشته‌اند.

آگهی

اتحادیه اروپا و منطقه شنگن در اواسط ماه مارس گذشته یکی از بحرانی‌ترین نقاط جهان از نظر شدت شیوع ویروس کرونا بود. هر چند سرعت همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در برخی از کشورهای این منطقه از نوامبر گذشته بار دیگر رو به فزونی گذاشته ولی در این میان، کشورهایی هستند که در طول نزدیک به یکسال گذشته مدیریت بحران موفق‌تری را به نمایش گذاشته‌اند.

با ابتلای کمتر از ۱ درصد جمعیتش به بیماری کووید-۱۹، فنلاند یکی از موفق‌ترین کشورها در مهار شیوع ویروس کرونا به شمار می‌رود. نخستین نمونه ویروس کرونا در ۲۹ ژانویه در این کشور مشاهده شد که حامل آن یک زن چینی ۳۲ ساله بود که به تازگی از ووهان به نروژ سفر کرده بود.

تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰ ، تعداد موارد ابتلا به ۱۵۶ تن رسید. سه روز بعد، دولت فنلاند اعلام وضعیت اضطراری کرد و دو هفته زودتر از سایر کشورهای اسکاندیناوی محدودیت‌های اجتماعی را اعمال کرد.

دولت فنلاند یکسال پس از آغاز شیوع ویروس کرونا همچنان توانسته با همراهی مردم، تبعیت بالای آنها از پروتکل‌های بهداشتی و انجام گسترده تست تشخیص کرونا مانع از شیوع گسترده این ویروس شود.

نروژ دومین کشور اروپایی موفق در مدیریت بحران کروناست. دولت نروژ بسیار زود سیاست غلط سوئد برای ایجاد مصونیت گله‌ای را تشخیص داد و محدودیت‌های سختگیرانه‌ای را از ۱۰ مارس در کل کشور اعمال کرد. این تصمیم همزمان بود با گزارش ابتلای ۴۰۰ نروژی به بیماری کووید-۱۹ که تنها دو هفته پس از مشاهده نخستین ویروس کرونا در نروژ منتشر شده بود.

پس از سه هفته قرنطینه کامل کشور، نروژ به عنوان اولین کشور اروپایی ادعا کرد که وضعیت تحت کنترل است و تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها کاهش یافته و تعداد مرگ و میرها نیز به حداقل رسیده است.

در حالی که دولت محدودیت‌های فراگیر وضع شده را هفته به هفته کاهش می‌داد، مرز خود را با بیشتر کشورهای اروپایی بسته نگاه داشت. مجموعه این اقدامات در کنار وجود عواملی همچون اعتماد عمومی به دولت و توانایی مالی بالای دولت موجب شد تا در طول سال گذشته تعداد بیماران و فوت شدگان ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی و بسیاری دیگر از کشورهای جهان بسیار پایین باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بیش از دو میلیون ابتلا و افزون بر ۵۱ هزار جان‌باخته به دلیل بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، آلمان را بیشتر به یک نمونه ناموفق در مدیریت بحران کرونا بدل کرده ولی این کشور یک تجربه موفق را با تغییر شرایط از دست داده است.

این کشور شناسایی اولین ویروس کرونا را در نزدیکی شهر مونیخ واقع در ایالت بایرن، در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۰ گزارش کرد. آلمان بلافاصله پس از آن، در ۱۵ مارس مرزهایش را با اتریش، دانمارك، فرانسه، لوكزامبورگ و سوئیس بست. همچنین از ۲۲ مارس ۲۰۲۰ در شش ایالت آلمان مقررات منع آمد و شد وضع شد و همزمان سایر ایالت‌ها تجمع و دیدارهای خارج از خانه را برای مردم ممنوع کردند.

منحنی صعودی بیماران به سرعت و از اواخر آوریل گذشته مسطح شد و شمار جان‌باختگان از اواخر ژوئن تا اواخر سپتامبر به صفر نزدیک شد. اما از اکتبر گذشته با جهش بی‌سابقه تعداد مبتلایان و فوت شدگان روزانه مواجه شد؛ روندی که همچنان ادامه دارد.

آلمان نتوانست همانند فنلاند و نروژ موفقیت اولیه خود را حفظ کند، چرا که شهرهای مختلف این کشور از ماه اوت به صحنه اعتراض‌های مردمی به محدودیت‌های کرونایی بدل شد و بخشی از جامعه آلمان به بهانه نقض آزادی‌های فردی به جنگ پوشیدن ماسک و تن دادن به محدودیت‌های رفت و آمد رفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نروژ پس از مرگ ۲۳ نفر نسبت به واکسیناسیون افراد بیمار بسیار مسن هشدار داد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است