بازگشت به برجام در سفر ظریف به مسکو؛ اول ایران یا آمریکا؟

دیدار ظریف با لاوروف در مسکو
دیدار ظریف با لاوروف در مسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه، دیگر شریک توافقنامه‌ هسته‌ای وین برخلاف روسیه و هم داستان با ایالات متحده معتقد است که گام نخست را برای احیای برجام باید تهران بردارد.

آگهی

در حالی که گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای وین پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر قوت گرفته اما با توجه به تحولات سال‌های اخیر هنوز چگونگی احیای این توافق با بازگشت واشنگتن به آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

روسیه، یکی از طرف‌های برنامه جامع اقدم مشترک که همواره تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده بر ضد تهران را عامل تخریب توافق هسته‌ای قلمداد و از حق ایران برای برخورداری از منافع اقتصادی این توافق دفاع می‌کند، در موضعی آشکار و صریح از واشنگتن خواست بدون قید و شرط به برجام برگردد تا زمینه تحقق مجدد تعهدات ایران به این توافق نیز فراهم شود.

کرملین روز سه شبه به صراحت تاکید کرد برای آنکه ایران به تعدات خود ذیل برجام پایبند باشد لازم است که دولت جو بایدن ابتدا به این توافق بازگردد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که در کنار محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود سخن می‌گفت ضمن اعلام مطلب یاد شده تصریح کرد: «امیدواریم که ایالات متحده با بازگشت (به برجام) و احترام به قطعنامه مرتبط با آن در شورای امنیت شرایط را برای ایران در عمل به تعهداتش در چارچوب این توافقنامه فراهم کند.»

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، همتای آقای لاوروف که برای سفری رسمی در مسکو به سر می‌برد نیز با تکرار همین موضع وعده داد که ایران به محض برداشته شدن تحریم‌های ایالات متحده، به کلیه تعهدات خود در برجام باز خواهد گشت.

ایران ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۵ با پنج قدرت جهانی (چین، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و آلمان) توافقنامه‌ای را در وین منعقد کرد که به موجب آن متعهد شد به ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی و منتفع شدن از روابط تجاری با جهان، محدودیت‌هایی قابل راستی‌آزمایی در برنامه هسته‌ای خود اعمال کند.

این توافق اما در سال ۲۰۱۸ با خروج یکجانبه دولت دونالد ترامپ از آن و وضع تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران به یک سند کاغذی خاک خورده و رو به اضمحلال تبدیل شد.

تهران در واکنش به این اقدام و نیز انتقاد از آنچه رویکرد غیرمسئولانه طرف‌های اروپایی خوانده شده به تدریج در گام‌هایی پنج گانه از تعهدات خود در برجام عقب نشینی کرد اکنون جدا از راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته، غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم را نیز آغاز کرده است.

دولت جدید ایالات متحده به ریاست جو بایدن که از پیش آمادگی خود را برای بازگشت به برجام اعلام کرده بود به ظاهر منتظر نخستین گام از سوی ایران است تا با عمل به تعهدات خود زمینه را برای آغاز گفتگوهای بازگشت فراهم کند.

فرانسه: ایران اگر خواهان بازگشت آمریکا است باید به تعهدات خود عمل کند

فرانسه، دیگر عضو توافقنامه‌ هسته‌ای وین اما برخلاف روسیه و هم داستان با ایالات متحده معتقد است که گام نخست را برای احیای برجام باید تهران بردارد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز سه شنبه تاکید کرد که اگر تهران خواهان بازگشت واشنگتن به برجام است باید به نقطه پیش از کاهش تعهدات برجامی خود بازگردد و کلیه تعهدات داده شده در قالب برجام را اجرا کند.

الیزه در این خصوص تصریح کرد: «ایران در صورت تمایل برای بازگشت کامل ایالات متحده به توافق سال ۲۱۰۵ باید هرگونه اقدام تحریک آمیز را متوقف و به تعهداتش در این چارجوب عمل کند.»

یک مشاور الیزه در همین خصوص به خبرنگاران گفته است که تهران اگر در باره مذاکرت جدی است و می خواهد با همه طرف‌های این توافق تعامل داشته باشد بایست ضمن کنار گذاشتن تحریک‌ها، به آنچه که دیگر عمل نمی‌کند، به عبارتی تعهدات داده شده در قالب برجام، به صورت کامل پایبند باشد.

دولت روحانی همواره تاکید کرده که به موجب لایحه مصوب مجلس شورای اسلامی برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و نیز آنچه «بی عملی اروپایی‌ها» خوانده شده ملزم به عقب نشینی از تعهدات برجامی است اما به محض عوض شدن شرایط، کشورش بار دیگر به نقطه آغاز در تعامل با طرف‌های توافق هسته‌ای باز می‌گردد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش اروپا به پیشنهاد حضور عربستان در مذاکرات هسته‌ای ایران: قائل به حفظ برجام کنونی هستیم

رویترز: دستیار سابق اوباما نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن شد

آیا غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران به جنگ منتهی می‌شود؟