Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

بانک مرکزی جو صعودی نرخ ارز را تشدید کرد؛ همتی: انشالله دلار ۱۵ هزارتومان شود

تابلوی نرخ‌های یک صرافی در تهران
تابلوی نرخ‌های یک صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ایران همزمان با انتشار خبر آزاد شدن بخشی از دارایی‌های ارزی بلوکه شده کشور، نرخ رسمی عرضه دلار را روز چهارشنبه ۹۶۰ تومان افزایش داد تا مانع عقب‌نشینی نرخ آزاد از مرز ۲۳ هزار تومان شود.

آگهی

بانک مرکزی ایران همزمان با انتشار خبر آزاد شدن بخشی از دارایی‌های ارزی بلوکه شده کشور، نرخ رسمی عرضه دلار را روز چهارشنبه ۹۶۰ تومان افزایش داد تا مانع عقب‌نشینی نرخ آزاد از مرز ۲۳ هزار تومان شود.

بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلات روز چهارشنبه بازار ارز با یک جهش ۸۶۰ تومانی نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را به ۲۲ هزار و ۶۵۰ تومان رساند. در واکنش به این اقدام، نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران هزار و ۲۵۰ تومان بالا رفت و به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. این نرخ سپس سیر نزولی به خود گرفت و در حال رسیدن به پایین‌تر از ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان بود که بانک مرکزی ایران نرخ رسمی خود را ۱۰۰ تومان دیگر افزایش داد تا ریزش نرخ دلار در مرز ۲۳ هزار متوقف شود.

تلاش بانک مرکزی ایران برای مدیریت صعودی نرخ ارز در حالی بود که عبدالناصر همتی، رئیس کل آن روز چهارشنبه از آزاد شدن بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از کشور خبر داد و تاکید کرد که بازارساز بانک مرکزی در حال استفاده از این منابع است. رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت:«ارز روند خوبی دارد و بهتر هم می‌شود.» آقای همتی در مورد قیمت واقعی دلار هم خاطر نشان کرد که این نرخ یک مقدار پایین‌تر از بهای فعلی است ولی این مقدار پایین‌تر را باید بازار تعیین کند.

او همچنین تحقق وعده حسن روحانی، مبنی بر رسیدن نرخ دلار به ۱۵ هزار تومان را منوط به گشایش اساسی در مناسبات اقتصادی ایران با سایر کشورها و ورود تمامی منابع ارزی مسدود شده دانست و گفت:«انشاءالله که(دلار به این نرخ) برسد.»

بانک مرکزی ایران همچنین نرخ رسمی عرضه یورو را نیز روز چهارشنبه تا ۲۷ هزار و ۴۵۰ تومان افزایش داد که در مقایسه با روز سه‌شنبه هزار و ۱۵۰ تومان بالاتر بود. در مقابل، نرخ آزاد فروش یورو در پایان مبادلات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران با صعود هزار تومانی به ۲۷ هزار و ۸۷۰ تومان رسید.

بدین ترتیب در بازار آزاد ایران نیز هر یورو همچون بازار جهانی ارز در مقابل ۱.۲۱۱۸ دلار آمریکا مبادله شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تلاقی رشد داخلی نرخ دلار با افزایش ۸ دلاری بهای جهانی طلا در مبادلات روز چهارشنبه موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران به ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز بار دیگر در نرخی بالاتر از یک میلیون تومان خرید و فروش شود.

همچنین با ادامه صعود نرخ دلار در بازار آزاد، جو صعودی در بورس اوراق بهادار تهران را نیز که از روز گذشته آغاز شده، تشدید شد و شاخص کل بازار سهام با رشد ۳۳ هزار و ۲۳۰ واحدی و ۲.۸۹ درصدی مواجه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صعود همزمان نرخ آزاد و رسمی ارز؛ دلار آمریکا به اوج ۱۹ روز گذشته بازگشت

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

ادامه تضعیف ریال ایران در مقابل ارزهای عمده؛ دلار و یورو به قله چهار هفته گذشته صعود کردند