Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخستین پرواز موشک فضاپیمابر تازه چین انجام شد

تصویری از موشک لانگ مارس ۵
تصویری از موشک لانگ مارس ۵ Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پکن با برنامهٔ اخیر فضایی‌اش در نظر دارد مجموعه موشک‌های فضاپیمابری شبیه به موشک‌های فالکون شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس بسازد.

آگهی

طبق اعلام رسانه‌های چین، موشک فضاپیمابر مارس۸ برای نخستین بار روز سه‌شنبه همراه پنج ماهواره از جزیرهٔ هاینان در جنوب این کشور به‌سوی مدار زمین پرواز کرد.

هدف دولت چین از ساخت موشک‌های فضاپیمابر دائمی نظیر مارس۸ کاستن از هزینهٔ ماموریت‌ها در فضا و آماده‌‌ شدن برای گردشگری فضایی اعلام شده است. پکن با برنامهٔ اخیر فضایی‌اش در نظر دارد مجموعه موشک‌های فضاپیمابری شبیه به موشک‌های فالکون شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس بسازد.

رسانه دولتی چین اعلام نکرد که آیا نخستین موشک از این سری که مارس۸ وای-۱ نام دارد، قابلیت چندبار پرواز را دارد یا خیر، اما گفت که مدل‌های بعدی این مجموعه، مانند هواپیما، قابلیت برخاستن و فرود آمدن به‌شکل افقی را دارند و به‌این‌ترتیب می‌توانند بارها پرواز کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان ملی دانش و فناوری فضایی چین اعلام کرده است که نخستین نمونه از موشک‌هایی را که قابلیت پرواز و فرود افقی دارند در سال ۲۰۲۵ خواهد ساخت.

پکن که در سال‌های اخیر روی پروژه‌های فضایی سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است، در ماه ژوئيه سال جاری نخستین مأموریت مستقل فضایی خود را به‌سوی مریخ انجام داد و اوائل ماه جاری میلادی نیز، برای نخستین بار از سال ۱۹۷۶ تا کنون، نمونه‌هایی از خاک ماه را به زمین آورد. چین می‌خواهد تا سال ۲۰۲۲ یک ایستگاه فضایی چندبخشی و دارای سرنشین در مدار زمین مستقر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایلان ماسک: سرعت اینترنت ماهواره‌ای امسال دو برابر می‌شود

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد

دومین راهپیمایی فضایی خدمه «شنژو-۱۷» در ایستگاه فضایی چین