پلیس روسیه در جستجوی عاملان سرقت تجهیزات هواپیمای نظامی «روز محشر»

هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰»
هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰» Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰» برای فرماندهی هوایی در زمان جنگ هسته‌ای طراحی شده است.

آگهی

تجهیزات الکترونیکی یک هواپیمای نظامی روسیه موسوم به «روز محشر» هفته گذشته در جنوب این کشور به سرقت رفت. در پی این حادثه پلیس روسیه اقدام به گشودن یک پرونده تحقیق کرده است. 

به گزارش رسانه های روسیه سارقان در جریان روند تعمیر یک فروند هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰» (Ilyushin Il-80) موفق به نفوذ به داخل آن شدند. این حادثه هفته گذشته در یک پایگاه هوایی در شهر تاگانروگ در جنوب روسیه روی داد. هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰» برای استفاده در جنگ هسته ای طراحی شده است.

بنا بر اطلاعات رسانه‌ها، سارقان از طریق دریچه بخش حمل بار هواپیما وارد آن شدند و ۳۹ قطعه از تجهیزات رادیویی به ارزش یک میلیون روبل (معادل ۱۳ هزار و ۶۰۰ دلار) را دزدیدند. تاکنون گزارشی مبنی بر شناسایی هویت سارقان یا دستگیری احتمالی آنها منتشر نشده است.

خبرگزاری اینترفاکس گزارش داده است که کارشناسان فنی هنگام بازرسی یکی از هواپیماهای «ایلیوشین ایل -۸۰» متوجه رخنه سارقان به بخش حمل بار آن شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دمیتری پسکوف، رئیس دفتر رسانه‌ای ولادمیر پوتین، در کنفرانسی مطبوعاتی با بیان اینکه این حادثه یک «حالت اضطراری» بوده است گفت اقداماتی انجام خواهند شد تا چنین حوادثی دیگر اتفاق نیافتد.

آقای پسکوف اشاره نکرد که مسئولیت امنیت هواپیما با چه نهاد یا ارگانی بوده است.

بنابر اعلام کرملین، تدابیر امنیتی اکنون در محل حادثه تقویت شده است و ماموران مشغول تحقیق در این رابطه هستند.

هنوز مشخص نیست که تجهیزات دزدیده شده تا چه حد از نظر امنیتی اهمیت داشته است چرا که این هواپیما و محتویاتش از اسرار دولتی روسیه به شمار می‌رود. با این حال وقوع این حادثه پرسش هایی را در مورد میزان امنیت و شیوه نگهداری تجهیزات نظامی روسیه پدید آورده است.

«ایلیوشین ایل -۸۰» یکی از چهار هواپیمایی است که در روسیه به هواپیماهای «روز محشر» معروف شده اند. این هواپیمای نظامی برای فرماندهی هوایی در زمان جنگ هسته ای طراحی شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیشتر از این هواپیمای نظامی که هیچ پنجره ای ندارد برای سفر استفاده کرده بود.

شهر بندری تاگانروگ در استان روستوف روسیه و در کرانه دریای آزوف واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین دستور آغاز واکسیناسیون گسترده در برابر کرونا را در روسیه صادر کرد

پیش‌بینی تازه از رشد اقتصادی روسیه و اوکراین؛ مسکو برخلاف انتظارها رونق را حاکم کرد

ادعای اوکراین درباره کشته شدن فرمانده روس؛ مسکو با عکس و ویدئو به‌طور غیرمستقیم تکذیب کرد