رشد اقتصادی ۱۵.۶ درصدی در سه ماهه سوم؛ ترکیه چگونه بر رکود کرونا غلبه کرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مرکز خریدی در آنکارا پایتخت ترکیه
مرکز خریدی در آنکارا پایتخت ترکیه   -   کپی رایت  AP Photo

ترکیه با اتکا به سیاست کاهش نرخ بهره و توزیع گسترده وام‌های ارزان قیمت بر رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا غلبه کرد.

تولید ناخالص داخلی ترکیه در سه ماه سوم سال ۲۰۲۰ و در فاصله ژوئیه تا سپتامبر رشد ۱۵.۶ درصدی را در مقایسه با سه ماهه دوم ثبت کرد تا بر رکود اقتصادی کم‌سابقه ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ غلبه کند.

اقتصاد ترکیه در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با انقباض ۹.۹ درصدی مواجه شده بود که عمیق‌ترین رکود آن از سه ماه نخست سال ۲۰۰۹ میلادی تا کنون به شمار می‌رفت.

رشد سه ماهه سوم اقتصاد ترکیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نیز ۶.۷ درصد اعلام شده که عمدتا ناشی از افزایش مصرف خانوارها، واردات و سرمایه‌گذاری بوده است.

بانک مرکزی ترکیه با کاهش نرخ بهره، رشد وام ارزان قیمت توزیع شده در اقتصاد این کشور را به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۳ رساند. اما تورم ناشی از این اقدام و نیز افزایش کسری تجاری ترکیه نرخ برابری لیر را در مقابل ارزهای عمده جهان به شدت کاهش داد. چنان که نرخ برابری لیر ترکیه طی ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۰ با افت ۲۴ درصدی در مقابل دلار آمریکا مواجه شد.

آمار رسمی دولت ترکیه نشان می‌دهد که با وجود رشد ۱۶ درصدی واردات در سه ماه سوم سال، صادرات این کشور شاهد افت ۲۲ درصدی بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ابتدای نوامبر گذشته رئیس بانک مرکزی کشور را تغییر داد. رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه افزایش نرخ بهره با هدف توقف روند نزولی ارزش لیر را در دستور کار خود قرار داده است؛ سیاستی که می‌تواند موجب کند شدن رشد اقتصادی ترکیه در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ شود.