رکوردشکنی تاریخی بیت‌کوین؛ نخستین رمز ارز جهان در آستانه ۲۰ هزار دلار معامله شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
استقبال مردم از خودپرداز بیت‌کوین در هنگ‌کنگ
استقبال مردم از خودپرداز بیت‌کوین در هنگ‌کنگ   -   کپی رایت  AP Photo

قیمت بیت‌کوین، اولین ارز رمزنگاری شده جهان، برای نخستین بار از زمان خلق آن در سال ۲۰۰۹، روز دوشنبه به آستانه ۲۰ هزار دلار رسید؛ رخدادی که گویای افزایش استقبال از این ارز دیجیتالی و ریسک‌پذیری در بازارهای مالی جهان است.

بهای بیت‌کوین پیشتر در جریان مبادلات دسامبر سال ۲۰۱۷ رکورد ۱۹ هزار و ۶۶۶ دلاری را شکسته بود ولی سپس دچار یک روند نزولی شد و نرخ آن در جریان داد و ستدهای ۱۴ دسامبر ۲۰۱۸ به سه هزار و ۱۸۳ دلار رسید که پایین‌ترین نرخ آن در دو سال گذشته به شمار می‌رود.

قیمت بیت‌کوین ساعت ۰۳:۲۰ بعد از ظهر روز دوشنبه برای لحظاتی به اوج تاریخی ۱۹ هزار و ۸۳۲ دلار رسید ولی تنها چهل دقیقه بعد، این نرخ تا ۱۹ هزار و ۲۸۷ دلار افت کرد. بهای نخستین رمز ارز جهان در ادامه مبادلات روز سه‌شنبه در سطح ۱۹ هزار و ۴۰۰ دلار به آرامش نسبی رسید.

بیت‌کوین در جریان معاملات سه‌شنبه گذشته(۲۴ نوامبر) نیز به نرخ ۱۹ هزار و ۱۲۹ دلاری دست یافته بود ولی این نرخ تنها دو روز بعد به ۱۷ هزار و ۷۶ دلار کاهش یافت.

نخستین رمز ارز جهان یکسال پیش در سطح ۷ هزار و ۵۰۰ دلار معامله می‌شد و از این نظر خریداران آن در این مدت شاهد کسب بازده ۱۵۹ درصدی بوده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان معتقدند که تلاش سرمایه‌گذاران برای یافتن دارایی‌های مقاوم در برابر تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا موجب افزایش ریسک‌پذیری‌ آنها و رشد خرید بیت‌کوین طی یک سال گذشته شده است. همچنین با آغاز پوشش مبادلات آن توسط پِی‌پَل(Paypal)، غول نقل و انتقالات آنلاین، قیمت بیت‌کوین از ۲۱ اکتبر گذشته تا کنون ۴۰ درصد رشد کرده است.