وعده گروه ۲۰: از هیچ تلاشی برای دسترسی منصفانه به واکسن کرونا فروگذار نمی‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست مجازی سران «گروه ۲۰»
نشست مجازی سران «گروه ۲۰»   -   کپی رایت  AP Photo

رهبران کشورهای عضو «گروه ۲۰» در پیش نویس بیانیه پایانی نشست مجازی خود وعده داده اند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی منصفانه به واکسن ویروس کرونا در سطح جهان فروگذاری نخواهند کرد.

نشست مجازی سران کشورهای عضو «گروه ۲۰» روز شنبه به ریاست عربستان سعودی آغاز شد. انتظار می رود که بیانیه پایانی این نشست مجازی روز یکشنبه با پایان مذاکرات منتشر شود. همه گیری بیماری «کووید ۱۹» نه تنها باعث شد که اجلاس رهبران «گروه ۲۰» به صورت مجازی برگزار شود بلکه خود به موضوع اصلی گفتگوها و رایزنی ها تبدیل شد.

کشورهای عضو «گروه ۲۰» در پیش نویس بیانیه پایانی این اجلاس مجازی بر حمایت «کامل» خود از سازمان جهانی بهداشت برای تضمین دسترسی کشورهای در حال توسعه به واکسن ویروس کرونا تاکید کرده اند. سران این کشورها همچنین در این پیش نویس وعده داده اند که در راستای تضمین دسترسی جهانی به واکسن کرونا «نیازهای مالی موجود» را تامین خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز شنبه در سخنان خود در نشست مجازی «گروه ۲۰» گفته بود که هر چند رقابت بر سر دسترسی به واکسن بیماری «کووید ۱۹» اجتناب ناپذیر خواهد بود اما جنبه «بشردوستانه» آن باید در اولویت باشد.

در پیش نویس بیانیه پایانی نشست «گروه ۲۰» به طور مشخص اشاره ای به کمک ۲۸ میلیارد دلاری مورد درخواست سازمان های بین المللی برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا نشده است.

کشورهای عضو «گروه ۲۰» همچنین در پیش نویس بیانیه نشست مجازی خود وعده داده اند ساز و کاری را در نظر خواهند گرفت تا کشورهای فقیر جهان بتوانند پرداخت بهره بدهی هایشان به کشورهای «گروه ۲۰» را تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ (خرداد/تیر سال ۱۴۰۰) به تعویق بیاندازند. این در حالی است که سازمان ملل متحد تلاش می کند تا مهلت پرداخت بهره بدهی کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته را تا پایان سال ۲۰۲۱ به تعویق بیاندازد.