کنفرانس بین‌المللی کمک به افغانستان؛ احتمال کاهش ۲۰ درصدی بودجۀ کابل

Emmanuel Dunand
Emmanuel Dunand Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان به این کنفرانس دعوت نشده اما این گروه در حالی که دولت غنی را به «دزدیدن» پول کمک‌ها متهم می‌کند، از اهدا کنندگان بین‌المللی خواسته است تا به کمک‌های بشردوستانۀ خود ادامه دهند.

آگهی

شرکت کنندگان در کنفرانس بین‌المللی کمک به افغانستان که قرار است طی روزهای ۲۳ و ۲۴ نوامبر به‌صورت آنلاین و به میزبانی ژنو برگزار شود، قصد دارند در کنار کاهش بودجه، محدودیت‌های بیشتری در زمینه اعطای کمک‌های حیاتی به افغانستان قائل شوند؛ چالشی جدی برای کشوری که مدت دو دهه درگیر جنگ داخلی بوده و اکنون نیز با شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند.

انتظار می‌رود وزیران حدود ۷۰ کشور به همراه مقامات سازمان‌های بشردوستانه، در جریان این کنفرانس مجازی که دوشنبه و سه شنبه آینده برگزار می‌شود متعهد به پرداخت میلیاردها دلار دیگر برای حفاظت از پروژه‌های توسعه شوند؛ آنهم در وضعیتی که گفتگوهای دولت افغانستان و شورشیان طالبان متوقف شده و دونالد ترامپ نیز شمار نظامیان آمریکایی در این کشور را کاهش داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از ۵ شرکت کننده در این کنفرانس اعلام کرده است که با وجود وابستگی اقتصاد شکننده افغانستان به کمک‌های خارجی، کابل در نهایت با کاهش کمک‌های مالی روبرو خواهد شد و اهداکنندگان قصد دارند شرایط سختگیرانۀ سیاسی و حقوق بشری جدیدی را در قبال پرداخت این پول تعیین کنند.

هدف از این کار، تضمین تداوم گفتگوهای صلح و در کنار آن، اجبار دولت افغانستان به تخصیص بهتر این بودجه است.

اهداکنندگان در آخرین کنفرانس که سال ۲۰۱۶ میلادی در بروکسل برگزار شد، مبلغ ۱۵.۲ میلیارد دلار کمک برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ میلادی (۳.۸ میلیارد دلار برای هر سال) تخصیص دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی اعلام کرده است که این رقم در کنفرانس پیش رو می‌تواند بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

کمک کنندگان بین‌المللی بویژه از این موضوع نگرانند که با قدرت گرفتن طالبان در پی خروج نیروهای آمریکایی و احتمالا بریتانیایی، از پیشرفت‌هایی که در موضوعات حقوق بشری و نیز آموزش دختران در افغانستان بوجود آمده جلوگیری شود.

این کنفرانس در حالی تشکیل می‌شود که گفتگوهای صلح در دوحه، پایتخت قطر متوقف شده و طالبان نیز از برقراری آتش‌بس خودداری می‌کند.

قرار است در جریان این نشست، دولت اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان طرح خود برای صلح و توسعه و چگونگی تخصیص بودجه به پروژه‌های اصلی از جمله حفاظت از میلیون‌ها شغل و محافظت از نهادهای دموکراتیک را ارائه کند.

طالبان به این کنفرانس دعوت نشده اما این گروه شبه‌نظامی در حالی که دولت غنی را به «دزدیدن» پول کمک‌ها متهم می‌کند، از اهدا کنندگان بین‌المللی خواسته است که به کمک‌های بشردوستانۀ خود ادامه دهند.

این گروه اسلامگرا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم كمک‌هایی را كه به نام مردم جمع آوری شده است به مردم برسانند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار و تیراندازی در کابل؛ یک دادستان به ضرب گلوله مهاجمان کشته شد

پایان نشست ۲۰۲۰ افغانستان؛ کمک ۱۲ میلیارد دلاری وعده داده شد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد