آمریکا وزیر نفت ایران را تحریم کرد؛ زنگنه: صنعت نفت ایران از پا نخواهد نشست

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه پنجم آبان (۲۶ اکتبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف تحریم‌های جدید یا مضاعف، افزایش فشار بر بخش‌هایی از نظام جمهوری اسلامی است که نقشی کلیدی در حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران دارند.

آگهی

آمریکا بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت و تعدادی از مقام‌ها و نهادهای مرتبط با صنعت نفت ایران را مشمول قوانین «مبارزه با تروریسم» قرار داد و آنان را به فهرست تحریم شدگان این کشور اضافه کرد.

آقای زنگنه در واکنش به این اقدام آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «تحریم من و همکارانم واکنش منفعلانه به شکست سیاست واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت است.»

وزیر نفت ایران همچنین با بیان اینکه دوران یک جانبه‌گرایی در جهان به پایان رسیده است، تأکید کرد که «صنعت نفت ایران از پا نخواهد نشست.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه پنجم آبان (۲۶ اکتبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف تحریم‌های جدید یا مضاعف، افزایش فشار بر بخش‌هایی از نظام جمهوری اسلامی است که نقشی کلیدی در حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران دارند.

توئیت وزیر نفت ایران

بر اساس این تصمیم، کلیه دارایی‌های متعلق به افراد و نهادهای نام برده شده در آمریکا مسدود شده و شهروندان آمریکایی اجازه معامله با آن‌ها را نخواهند داشت.

وزارت نفت ایران، شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت‌کش ایران به موجب فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ که در ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۱ صادر شده است به دولت آمریکا اجازه می‌دهد تا اشخاص و نهادهایی را که در «تأمین مالی تروریسم» نقش دارند تحت تحریم قرار دهد.

مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت نفت ایران و بهزاد محمدی، مدیر عامل شرکت پتروشیمی از جمله اشخاصی هستند که در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند. محمود مدنی پور، تاجر نفتی که نامش در جریان اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا مطرح شده بود نیز در این فهرست قرار دارد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این تصمیم آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «جنگ اقتصادی بیشتر علیه ایران برای ایالات متحده، نفوذ کمتر - و نه بیشتر - به همراه خواهد داشت.»

آقای ظریف همچنین نوشت: «زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده اذعان کند که این کشور، معتاد به تحریم است. این عادت را از خود دور کنید.»

بیانیه جدید آمریکا برای تحریم ۸ شخص، ۱۱ نهاد و دو نفتکش به دلیل ارتباط با بخش نفت ایران در حالی منتشر شده است که روز یک‌شنبه رابرت ابراین، مشاور امنیت ملی رئییس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن گزینه چندان دیگری برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران ندارد.

دولت دونالد ترامپ با خروج از توافق پنج قدرت جهانی با ایران موسوم به برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ تحریم‌های شدیدی علیه بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی ایران وضع کرده است.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقد هستند که قرار گرفتن صنعت نفت ایران در ذیل قانون «مبارزه با تروریسم» کار را برای لغو احتمالی این تحریم‌ها در آینده دشوار می‌کند زیرا در آن زمان باید ثابت شود که ایران نقشی در فعالیت‌های تروریستی ندارد.

با این حال حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می کند و هر روز یک سفیر، وزیر و یا شرکت را به فهرست خود اضافه می کند اما اضافه کردن اعضای دولت، سفیران، مدیران و نهادهای سیاسی یا اقتصادی کشور مشکلی از آنها حل نمی کند. ملت و دولت ایران برای شکست سیاست تحریم و فشار حداکثری آمریکا متحد هستند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گره در نشست صادرکنندگان نفت؛ عربستان تهدید به کناره‌گیری از ریاست کرد

پایان تحریم تسلیحاتی ایران، ۵ سال پس از برجام

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است