رهبر مخالفان بلاروس: اگر لوکاشنکو نرود، خواستار اعتصاب سراسری می‌شوم

سوتلانا تیخانووسکایا
سوتلانا تیخانووسکایا   -  Copyright  آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی

خانم تیخانووسکایا، که اکنون به لیتوانی پناه برده، همچنین خواستار آن شد که لوکاشنکو زندانیان سیاسی را آزاد کرده، به سرکوب مخالفان نیز پایان دهد.

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس اعلام کرد اگر الکساندر لوکاشنکو،‌ رئیس جمهوری کنونی این کشور تا روز دوشنبه استعفا نکند، وی خواستار اعتصاب سراسری خواهد شد.

خانم تیخانووسکایا، که اکنون به لیتوانی پناه برده، همچنین خواستار آن شد که لوکاشنکو زندانیان سیاسی را آزاد کرده، به سرکوب مخالفان نیز پایان دهد. وی گفت: «اگر این مطالبات برآورده نشود، بلاروس اعتصاب ملّی خواهد کرد.»

ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت بلاروس روز یکشنبه راهی خیابان‌های مینسک، پایتخت این کشور شدند و رهبر مخالفان دولت با حمایت از تظاهرکنندگان، پیام این راهپیمایی را «اولتیماتوم مردم» نامید و اعلام کرد مهلت مقامات این کشور نیمه شب یکشنبه به پایان می‌رسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ناظران می‌گویند حدود ۲۰۰ هزار تن در تظاهرات روز یکشنبه، که از ماه اوت تا کنون بزرگترین در نوع خود به شمار می‌رود، حضور داشتند. در جریان این اعتراضها شماری از ایستگاه‌های مترو بسته شده، شبکه موبایل در دسترس نبود، و زره‌پوش‌ها و ماشین‌های‌ آب‌پاش در سطح شهر دیده می‌شدند.

در انتخابات دو ماه گذشته الکساندر لوکاشنکو که ۲۶ سال بر بلاروس فرمان رانده اعلام پیروزی کرد و اعلام شد که سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب اصلی وی تنها ده درصد آرا را از آن خود کرده است امری که موجی از اعتراض‌های داخلی و خارجی را برانگیخت.

طبق اعلام سازمان‌های حافظ حقوق بشر، حدود ۱۵ هزار تن در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات در این کشور بازداشت شده‌اند و دست‌کم ۱۰۰ از آنان زندانی سیاسی اعلام شده‌اند.

مطالب مرتبط