Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به درگذشت شجریان؛ «اسطوره تکرار ناشدنی موسیقی»، «پناه مردم ایران»

محمدرضا شجریان در مراسم درگذشت پرویز مشکاتیان، ۱۳۸۸
محمدرضا شجریان در مراسم درگذشت پرویز مشکاتیان، ۱۳۸۸ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تلخی پایانِ زندگی شجریان منحصر به این کمتر از یک سال اخیر نبود که با گرمای خانواده، دلدادگی پزشکان مجرب و علمِ پزشکی زنده نگه داشته شد. تلخی عمیق‌تر آن بود که هنرمند ممتاز آواز ایران در اوج کمال‌یافتگی، حضور و بانگِ بی‌نظیرش دریغ شد از مردمی که اکنون به سوگ او نشسته‌اند و اشک می‌ریزند.»

آگهی

شجریان، خسروی آواز ایران روز پنج‌شنبه ۱۷ مهر چشم از جهان فروبست.

او بی‌تردید یکی از محبوب‌ترین هنرمندان ایرانی بود و مرگ وی واکنش‌های زیادی چه از سوی چهره‌های سرشناس و چه از سوی مردم و شیفتگانش در پی داشت.

تنها دقایقی پس از درگذشت او، صدها نفر در مقابل بیمارستان جم جمع شدند و به سوگواری پرداختند.

موج تسلیت چهره‌های سرشناس نیز از همان دقایق اولیه آغاز شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیامی از او به عنوان «چهره برجسته هنری و آفریننده ماندگارترین نواهای دلنشین ایرانی و خواننده ربنای رمضان» یاد کرد. او در ادامه پیامش گفت که «یقیناً ملت قدرشناس ایران، نام و یاد و آثار این هنرمند محبوب را همواره در خاطره‌ها، زنده نگاه خواهد داشت.»

نیچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نیز درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. در این پیام که با عنوان «تنها صداست که می‌ماند» آغاز شده، از شجریان به عنوان «خسرو آواز ایران زمین و اسطوره تکرار ناشدنی موسیقی» یاد شده است.

آقای بارزانی در پیام خود مرگ وی را به «جامعه هنری و دوستداران ایشان» تسلیت گفت.

استفان شولتر، سفیر اتریش در ایران با انتشار توییتی از شجریان به عنوان «هنرمند محبوب و مردمی یاد» کرد و مرگ وی را به «خانواده و مردم هنردوست ایران» تسلیت گفت.

توییتر
پیام تسلیت سفیر اتریش در ایرانتوییتر

لوریس چکناواریان، موسیقی‌دان ایرانی نیز با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود از شجریان به عنوان «افتخار موسیقی ایران» یاد کرد و مرگ وی را تسلیت گفت.

کیهان کلهر، موسیقیدان و نوازنده کمانچه با پست صفحه‌ای سیاه در اینستاگرام نوشت: «جان از تن آواز رفت.»

مژگان شجریان، دختر آقای شجریان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «صدای تاریخ، پناه مردم ایران رفت.»

محمود دولت‌آبادی، نویسنده با انتشار پیامی تحت عنوان «یادش زنده و زنگ صدایش همیشه» درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت: «تلخی پایانِ زندگی شجریان منحصر به این کمتر از یک سال اخیر نبود که با گرمای خانواده، دلدادگی پزشکان مجرب و علمِ پزشکی زنده نگه داشته شد. تلخی عمیق‌تر آن بود که هنرمند ممتاز آواز ایران در اوج کمال‌یافتگی، حضور و بانگِ بی‌نظیرش دریغ شد از مردمی که اکنون به سوگ او نشسته‌اند و اشک می‌ریزند.»

بسیاری از خوانندگان مطرح موسیقی در خارج کشور نیز با مردم ایران در این سوگ همراهی کرده‌اند.

از جمله، ابراهیم حامدی، ابی با انتشار پیامی در اینستاگرام نوشت: «مرغ سحر ناله سر کن... زبانم توان وصف‌ حالم را ندارد. استاد آواز‌ ایران، اعتبار و افتخار موسیقی کشورم دیگر‌در بین ما نیست. تسلیت میگویم به ملت عزیز ایران، خانواده داغدار هنر و خانواده بزرگوار ایشان.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. آقای ظریف در حساب اینستاگرامی خود این بیت از حافظ را نوشت که: «از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر....یادگاری که در این گنبد دوّار بماند» و افزود: «با کمال تأسف و تأثر مطلع شدم اسطورهٔ بزرگ هنر،‌ موسیقی و آواز ایران زمین و سفیر پرافتخار پارسی‌گویان جهان ... از میان ما پرکشید.»

محمدرضا شجریان متولد ۱۳۱۹ در سن ۸۰ سالگی در تهران درگذشت. قرار است جسد وی در آرامگاه فردوسی در طوس دفن شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نام شجریان در شیراز با حافظ پیوند خورد

برگزاری مراسم خاکسپاری زری خوشکام با حضور هنرمندان مشهور ایران

درگذشت زری خوشکام؛ مادر لیلا حاتمی و ستاره سینمای پیش از انقلاب از فیلم‌ فارسی‌ تا «سلطان صاحبقران»