Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادعای تحقیر سربازان آمریکایی مدفون در فرانسه ترامپ را به خشم آورد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ در سفر خود به فرانسه در سال ۲۰۱۸، پیشنهاد دیدار از گورستان آمریکایی «اِن مارن» در نزدیکی پاریس را رد کرده زیرا نگران بوده که موهایش زیر باران خراب شود.

آگهی

انتشار مطلبی در ماهنامه آمریکایی آتلانتیک که در آن ادعا شده دونالد ترامپ سربازان آمریکایی مدفون در فرانسه را تحقیر کرده، واکنش خشمگینانه رئیس جمهوری آمریکا را به دنبال داشت.

دونالد ترامپ با عصبانیت تمام گزارش نشریه آتلانتیک مبنی بر تحقیر سربازان و کارکنان خدمات ایالات متحده را انکار کرده، آن را «اخبار جعلی» و «فضاحت‌بار» خوانده و نویسنده مطلب و منابعش را «دروغگو» نامید.

او روز پنجشنبه ۱۳ شهریور در حالی که از یک سخنرانی انتخاباتی در پنسیلوانیا بازمی‌گشت، هنگام توقف در پایگاه شکاری «اندروز» گفت: «اگر آنها (منابع مورد استناد نشریه) واقعاً وجود دارند، اگر افرادی واقعاً وجود دارند كه این حرف را زده‌اند، پست و دروغگو هستند. می‌توانم به هر چیزی قسم بخورم كه هرگز در مورد قهرمانان كشته شده‌مان چنین سخنی نگفته‌ام. هیچ کسی به اندازه من به آنها احترام نمی‌گذارد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «به نظرم این چیز وحشتناکی است. شب خوبی داشتیم، اما این جملات را که دیدم، شب‌مان خراب شد. هیچ کس، حتی هیچ حیوانی چنین حرفی نمی‌زند.» 

رئیس جمهوری آمریکا این سخنان را در بیرون هواپیمای اختصاصی‌اش در برابر خبرنگاران حاضر در فرودگاه ایراد کرد، اما به پرسش‌های آنان پاسخ نداد.

نشریه آتلانتیک روز پنجشنبه با استناد به چندین منبع گمنام در مقاله بلندی گزارش داد که ترامپ در سفر خود به فرانسه در سال ۲۰۱۸، پیشنهاد دیدار از گورستان آمریکایی «اِن مارن» در نزدیکی پاریس را رد کرده زیرا نگران بوده که موهایش زیر باران خراب شود.

برخی منابع مورد استناد آتلانتیک گفته‌اند که ترامپ طی نشستی پیش از بازدید از این گورستان که از قبل برنامه‌ریزی شده بود، از کارمندان ارشد خود پرسیده است: «چرا باید به آن گورستان بروم؟ پر از گور بازندگان است.»

این مجله همچنین گزارش داد كه ترامپ تفنگداران آمریكایی را كه در جریان جنگ جهانی اول در نبرد «بِلو بوآ» كشته شدند، «ابله» نامیده زیرا نتوانسته‌اند زنده بمانند.

به نظرم این چیز وحشتناکی است. شب خوبی داشتیم، اما این جملات را که دیدم، شب‌مان خراب شد. هیچ کس، حتی هیچ حیوانی چنین حرفی نمی‌زند.
دونالد ترامپ
رئیس جمهوری آمریکا

ترامپ روز پنجشنبه در واکنش به این مطلب ادعا کرد که در فرانسه می‌خواسته به گورستان آمریکایی‌ها برود اما به دلیل بارندگی شدید در پاریس قادر به این کار نبوده و عوامل سرویس مخفی ایالات متحده نیز به او اجازه نداده‌اند که با خودرو به آنجا برود. او در این زمینه گفت: «سرویس مخفی به من گفت شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید. گفتم باید این کار را بکنم، آنها گفتند نمی‌توانید این کار را انجام دهید. اما حالا یک نفر این داستان هولناک را از خودش در آورده که انگار من نخواسته‌ام به آنجا بروم.»

ماهنامه آتلانتیک همچنین گزارش داد که ترامپ به كارمندان ارشد گفته است كه مراسم خاكسپاری سناتور جان مک كین را حمایت و تأمین نمی‌کند زیرا او را «بازنده» می‌داند. آتلانتیک می‌نویسد که ترامپ با دیدن پرچم‌های نیمه افراشته کاخ سفید به نشانه عزا برای مرگ مک‌کین خشمگین شده است.

سناتور جان مک‌کین که دو سال پیش درگذشت، در جریان جنگ ویتنام اسیر شده بود و ترامپ پیش از این به همین علت به طور علنی از او انتقاد کرده است. او از جمله در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ که مک‌کین در انتخابات درون‌گروهی جمهوریخواهان رقیبش بود، گفته بود مردم کسی را ترجیح می‌دهند که «اسیر نشده باشند». او همچنین آشکارا مک‌کین را «بازنده» خوانده است.

ترامپ روز پنجشنبه با یادآوری این که با مک‌کین مخالف است، پایین آوردن پرچم‌ها به نشانه عزا و استفاده از هواپیمای نیروی هوایی برای انتقال تابوت مک‌کین از آریزونا را تأیید کرد. او در یک رشته توییت نیز این ادعاها را رد کرد و آن را «تلاشی ننگین برای تأثیرگذاری در انتخابات سال ۲۰۲۰» خواند.

پیش از سخنان رئیس جمهور، مارک میدوز، رئیس دفتر او در ستاد کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ترامپ ادعاهای موجود در مطلب آتلانتیک را «مؤکدا رد کرده» است. میدوز در مورد واکنش ترامپ به ادعاهای این نشریه گفت: «او از عوامل نشریه آزرده‌خاطر شده است.»

میدوز که زمان سفر ترامپ به پاریس در کاخ سفید کار نمی کرد، مانند ترامپ گفت که هواپیمای رئیس جمهوری به دلیل بدی آب و هوا قادر به پرواز نبوده و دو ساعت طول کشیده تا امکان حرکت با خودرو فراهم شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت یک دیپلمات فرانسوی از شبی که روحانی به تماس تلفنی ترامپ جواب نداد

رئیس جمهوری آمریکا: مردم در پاریس فریاد می‌زنند ترامپ را می‌خواهیم

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد