پلیس آمریکا مظنون به قتل یک فعال راستگرا در اعتراضات پورتلند را کشت

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
Reinoehl
Reinoehl   -   کپی رایت  AP Photo

پلیس آمریکا در لیسی ایالت واشنگتن، مرد مظنون به تیراندازی مرگبار به یک فعال راستگرا در اعتراضات پورتلند ایالت اورگان را به هنگام بازداشت به ضرب گلوله کشت.

مایکل رینوئل ۴۸ ساله به اتهام قتل یکی از طرفداران رئیس جمهور ترامپ در جریان درگیری های هفته گذشته در پورتلند تحت تعقیب پلیس بود.

رسانه های آمریکا می گویند که مایک رینوئل پیش از این به پلیس گفته است كه هنگام شلیك به آرون دانیلسون، یكی از اعضای گروه «نمازگزاران ملی گرا»، در پورتلند از «جان همراهانش دفاع کرده است.»

شنبه گذشته طرفداران دونالد ترامپ و راستگرایان افراطی به شهر پورتلند درایالت اورگان رفتند تا ضمن حمایت از رئیس جمهوری، «بصورت نمادین» قدرت خود را به فعالان «جنبش جان سیاهان اهمیت دارد» و مخالفان به نژادپرستی در ایالات متحده نشان دهند.

پورتلند بیش از ۱۰۰ روز است که صحنه اعتراضات حامیان جنبش سیاهان و مخالفان دونالد ترامپ است. این شهر به یکی از کانون های فعالان چپ و مخالفان نژادپرستی پس از مرگ جورج فلوید تبدیل شده است؛ مرد سیاه پوستی که در اواخر ماه مه، اوائل خردادماه، بدست پلیس مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا کشته شد و با مرگ او موج کم‌سابقه اعتراضات در ایالات متحده آغاز شد.

مایکل رینوئل به طور منظم در تظاهرات ضدنژادپرستی در پورتلند شرکت می کرده و به گفته وبسایت «وایس» در دفاع از دوستان رنگین پوست خود، اقدام به شلیک کرده است. به گفته این وبسایت آقای رینوئل به خبرنگاران گفته است: « چاره ای نداشتم. می توانستم آنجا بنشینم و ببینم كه آنها یكی از دوستان رنگین پوست من را می كشند. اما من قصد چنین کاری را نداشتم.»

پنجشنبه گذشته دونالد ترامپ با انتشار توئیت «چرا پلیس پورتلند قاتل خونسرد آرون" جی "دانیلسون را دستگیر نمی کند»، قتل دانیلسون را برجسته کرد. وی در ادامه این توئیت خطاب به نیروهای پلیس گفت: «کار خود را انجام دهید و آن را سریع انجام دهید.»

پس از این توئیت حکم بازداشت مایکل رینوئل صادرشد و مشخص شد که در لیسی، ۱۹۰ کیلومتری پورتلند است.