Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رهبر اپوزیسیون روسیه در اثر «مسمومیت» به‌ کما رفت

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی Copyright Pavel Golovkin/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Pavel Golovkin/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلکساندر لوکاشنکو، رئیس‌ جمهوری بلاروس آقای ناوالنی را متهم کرده بود که تظاهرات عظیم اخیر را علیه انتخاب دوبارهٔ وی سازماندهی کرده است.

آگهی

الکسی ناوالنی، یکی از رهبران عمدهٔ احزاب مخالف دولت روسیه پس از «مسمویت» در خلال یک پرواز راهی بیمارستانی در سیبری شد و اکنون به ‌کما رفته است.

کیرا یارمیش، سخنگوی آقای ناوالنی روز پنجشنبه ضمن اعلام این خبر گفت احتمال آن هست که مسمویت وی به‌شکل عمدی صورت گرفته باشد.

خانم یارمش اعلام کرد که ناوالنی ۴۴ ساله که منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است، حین پرواز از مسکو به‌سوی تومسک دچار «مسمومیت با زهر» شده است و با «حال وخیمی به ‌کما رفته» است.

ظاهرا وی حین پرواز عرق کرده و نمی‌توانسته تمرکز کند و بعد هشیاری‌اش را از دست داده است. به گفته سخنگوی آقای ناوالنی،‌ وی پیش از حرکت در فرودگاه چای نوشیده و مسمومیتش احتمالا با ماده‌ای صورت گرفته که در چای موجود بوده است و پزشکان نیز گفته‌اند که سم با ماده گرم سریعتر جذب شده است.

آسیوشیتد پرس
الکسی ناوالنیآسیوشیتد پرس

او سال گذشته نیز به‌خاطر مسمومیت از زندان راهی بیمارستان شده بود. بنیاد الکسی ناوالنی برای مبارزه با فساد‌ افشاگری‌های را درباره فساد مقامات بلند‌پایه دولتی انجام داده است. وی ماه گذشته ناگزیر شد در اثر شکایت یک سرمایه‌دار روس نزدیک به کرملین، بنیاد خود را موقتا تعطیل کند،‌ چراکه دادگاه هزینه بسیاری را بر او تحمیل کرد.

از سوی دیگر الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس آقای ناوالنی را متهم کرد که تظاهرات عظمیمی را علیه انتخاب دوباره وی سازماندهی کرده است،‌ اما هیچ مدرکی بر این مدعا ارائه نکرد.

آقای ناوالنی که برجسته‌ترین سیاستمدار مخالف دولت روسیه است تا کنون کارزاری سراسری را برای معرفی نامزدهای مخالف دولت در انتخابات محلی به‌راه انداخته و بارها دستگیر شده یا افراد ناشناس به او حمله کرده‌اند.

او نخستین عضو اپوزیسیون نیست که دچار مسمومیت می‌شود. پیوتر ورزیلف، و ولادمیر کارامورتزا، که هر دو از کنشگران مخالف دولت‌اند نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۵ به‌علت مسمومیت‌های مشابهی راهی بیمارستان شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلواکی سه کارمند سفارت روسیه را اخراج کرد

رئیس جمهور بلاروس روسیه را به دروغگویی متهم کرد

فراگیرترین اخبار جعلی شبکه‌های اجتماعی که یورونیوز در سال ۲۰۲۰ راستی آزمایی کرد