Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یافته‌های «اطمینان‌بخش» از نرخ کم ابتلا به ویروس کرونا در هواپیما

ضدعفونی هواپیما
ضدعفونی هواپیما Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ماه مارس گذشته پیش از آنکه زدن ماسک به اتفاقی عادی بدل شود، ۲۴ گردشگر آلمانی شامل افرادی مبتلا به ویروس کرونا با یک پرواز در حال بازگشت از اسرائیل بودند. پژوهشگران در کمال شگفتی دریافته‌اند که از ۱۰۲ فرد حاضر در هواپیما تنها ۲ نفر در جریان این پرواز به کرونا مبتلا شدند. توضیح علمی این اتفاق چیست؟

آگهی

در ماه مارس گذشته پیش از آن‌که زدن ماسک به امری روتین بدل شود، گروهی شامل ۲۴ گردشگر آلمانی با یک پرواز در حال بازگشت از اسرائیل بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پس از ورود آنان به آلمان، مقامات این کشور متوجه شدند که این گردشگران با یک کارمند هتل مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در تل‌آویو در تماس بوده‌اند. از این جهت از همگی آنان تست گرفته و مشخص شد که ۷ نفر مبتلا هستند (تست ۷ نفر دیگر نیز بعدا مثبت درآمد).

این خبر گروهی از ویروس‌شناسان بیمارستان دانشگاهی فرانکفورت را کنجکاو کرد تا با بررسی مسافران پرواز حامل گردشگران بفهمند که نرخ ابتلا در هواپیما چقدر بوده و چند نفر دیگر در جریان پرواز به ویروس مبتلا شده‌اند. محققان برای بررسی این قضیه با تک ‌تک ۷۸ مسافر غیرگردشگر این هواپیما تماس گرفتند.

در کمال شگفتی پژوهشگران مشخص شد که از ۱۰۲ فرد حاضر در هواپیما تنها ۲ نفر در جریان پرواز به کرونا مبتلا شدند، این در حالی است که پرواز بیش از ۴ ساعت طول کشیده بود و مسافران نیز ماسک به صورت نداشتند. اما چطور اکثریت مسافران در امان مانده بودند؟

ویروس‌شناسان می‌گویند به طور طبیعی فرد مبتلا در هواپیما منطقه‌ای به شعاع دو ردیف صندلی جلو و دو ردیف صندلی عقب را آلوده می‌کند. اما آن‌چه باعث تعجب شده این است که در این پرواز فردی که به فاصله یک ردیف چسبیده به مبتلایان نشسته بوده مبتلا نشده است و تنها دو نفر دیگر که در راهروی آن سوی هفت گردشگر مبتلا نشسته بودند به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

سباستین هوئهل از انستیتو ویروس‌شناسی فرانکفورت می‌گوید: «ما از اینکه تنها دو مورد ابتلا داشتیم شگفت‌زده شدیم.»

هرچند پژوهشگران به تمامی مسافران دسترسی نداشته‌اند، با این حال می‌گویند که این موردی اطمینان‌بخش محسوب می‌شود که نرخ ابتلا در پرواز از آنچه تصور می‌شده بسیار ضعیف‌تر بوده است. این در حالی است که این نکته را هم در نظر بگیریم که هیچ مسافری ماسک به صورت نداشته است.

ساندرا سیزک مدیر انستیتو درباره رخداد تعجب‌برانگیز در این سفر می‌گوید : «فردی که در ردیف ۴۴ نشسته بود به ما گفت که با دو فرد مبتلای ردیف ۴۵ گفتگویی طولانی نیز داشته است.»

چندین پژوهش دیگر نیز نشان می‌دهد که در پروازهای برخاسته از شهر ووهان چین در آغاز همه‌گیری کرونا، هیچ موردی از ابتلا در جریان پرواز مشاهده نشده است. البته در آن پروازها مسافران ماسک به صورت داشته‌اند.

هرچند دانشمندان هنوز توضیحی علمی برای نرخ ابتلای کم در پرواز آلمان-اسرائیل نیافته‌اند، با این حال گفته‌اند شک نیست که سرایت کرونا در هواپیما رخ داده است و تهدید وجود دارد. هر چند درباره میزان آن نمی‌توان برآورد دقیقی داشت.

یافته‌های محققان آلمانی به تازگی در نشریه علمی «جاما نتورک اوپن» منتشر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثروتمند اندونزیایی برای مبتلا نشدن به کرونا تمام بلیط‌های پرواز را خرید

تعداد جانباختگان ویروس کرونا در ایران از ۲۰ هزار نفر گذشت

سردرگمی‌ مقابل اظهارات متفاوت؛ آیا کرونا از افراد بدون علائم منتقل می‌شود؟