تشدید اختلاف نظرها بر سر رای‌گیری پستی در آمریکا؛ چند ایالت از دولت شکایت می‌کنند

رای‌گیری پستی در آمریکا
رای‌گیری پستی در آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز دوشنبه ۱۷ اوت (۲۷ مرداد) از اعضای مجلس خواست تا با کوتاه کردن تعطیلات تابستانی خود به واشنگتن بازگردند تا به طرحی در‌این‌باره رای دهند.

آگهی

با شدت گرفتن اختلاف‌نظرها در آمریکا بر سر رای‌گیری پستی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی این کشور، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز یکشنبه ۱۶ اوت (۲۶ مرداد) از اعضای مجلس خواست تا با کوتاه کردن تعطیلات تابستانی خود به واشنگتن بازگردند تا به طرحی در‌ این‌باره رای دهند.

در این طرح که احتمالا روز شنبه آخر اوت به رای گذاشته خواهد شد، اعمال تغییر در اداره پست کشور ممنوع خواهد شد.

خانم پلوسی در نامه خود که خطاب به نمایندگان نوشته شده است با اشاره به اینکه رای‌گیری پستی به دلیل همه‌گیری کرونا تبدیل به «مساله محوری» انتخابات بدل شده است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری را به اخلال در روند رای‌گیری پستی متهم کرد و از نمایندگان خواست با حضور در دفاتر پست محلی از رای‌گیری پستی حمایت کنند.

اظهارات نانسی پلوسی در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان نسبت به بالا رفتن احتمال تقلب در انتخابات از طریق رای پستی هشدار داده‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا بارها گفته است که رای‌گیری پستی احتمال تقلب در انتخابات را بالا می‌برد. وی در مصاحبه تازه خود گفت دلیلی نمی‌بیند که بدون رسیدن به یک توافق، با تخصیص بودجه بیشتر به اداره‌ پست موافقت کند. امری که از سوی مخالفان او به «کند کردن عمدی سرعت ارائه خدمات پستی» تعبیر شده است.

رئیس‌ دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه خود با انتقاد از لوییز دی جوی، رییس کل اداره خدمات پست، وی را متهم کرد که با جانبداری از دونالد ترامپ باعث بروز تاخیر و تضعیف نظام خدمات پستی آمریکا شده است. پیشتر نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان روسای اداره پست آمریکا را برای ادای توضیحات به مجلس فراخوانده بودند.

همزمان چندین ایالت آمریکا اعلام کرده‌اند که به لحاظ قانونی اقداماتی را در دست اجرا دارند تا جلوی تصمیمات دولت در تغییر نحوه برگزاری انتخابات به شیوه پستی را بگیرند.

مقامات دست‌کم شش ایالت آمریکا از جمله کلرادو، کارولینای شمالی و ویرجینیا گفته‌اند از طریق قضایی با اقدامات دولت مقابله خواهند کرد.

مورا هیلی، دادستان عمومی ماساچوست گفت: «ما مرعوب تلاش‌های آشکار دونالد ترامپ برای تضعیف یکپارچگی نظام انتخاباتی‌مان نخواهیم شد.»

پیشتر دونالد ترامپ به دلیل مشکل تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواستار تعویق انتخابات شده بود

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی از احتمال به تعویق افتادن انتخابات سال ۲۰۲۰ میلادی ریاست جمهوری این کشور خبر داه بودد.

او با یادآوری این که رأی‌دهی سراسری از طریق پستی می‌تواند به تقلب و نتایج نادرست منجر شود، نوشته بود: «با رأی‌گیری از طریق پستی (نه رأی‌گیری غیابی، که چیز خوبی است)، انتخابات سال ۲۰۲۰ ناسالم‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. این برای آمریکا بسیار شرم‌آور خواهد بود.»

انتخابات آمریکا کمتر از سه ماه دیگر در روز ۳ نوامبر (۱۳ آبان) برگزار خواهد شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ و طرح تعویق زمان انتخابات؛ از تحلیل‌های حقوقی تا حمایت از «رئیس‌جمهور پلوسی»

ترامپ شبکه‌های اجتماعی را تهدید به تعطیلی کرد

یک سال تا انتخابات آمریکا؛ نظرسنجی‌ها ترامپ را برنده می‌دانند یا بازنده؟