Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اردوغان بر سر تنش در دریای مدیترانه: در برابر تهدید به تحریم و راهزنی سر خم نمی‌کنیم

Turkish Presidency
Turkish Presidency Copyright AP/Presidential Press Service
Copyright AP/Presidential Press Service
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنش میان یونان و ترکیه پس از آن افزایش یافت که ترکیه کشتی «اوروچ رئیس» را به همراه چند ناو جنگی به آبهای شرق مدیترانه فرستاد تا به نقشه برداری از منابع احتمالی نفت و گاز و انجام حفاری‌ بپردازد. عملیات اکتشاف در مناطقی انجام می‌شد که هر دو کشور یونان و ترکیه ادعای حاکمیت بر آن را داشتند.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه اعلام کرد که ترکیه نه با تهدید به تحریم و نه با حمله، از قلمرو مدیترانه‌ای خود عقب نشینی نخواهد کرد.

این موضع یک روز پس از آن اعلام شد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز جمعۀ خود، از یونان حمایت و اقدامات آنکارا در آبهای شرق مدیترانه را خصمانه و خطرناک توصیف کردند.

تنش میان یونان و ترکیه، دو عضو ناتو، هفته گذشته پس از آن افزایش یافت که ترکیه کشتی «اوروچ رئیس» را به همراه چند ناو جنگی به آبهای شرق مدیترانه فرستاد تا به نقشه برداری از منابع احتمالی نفت و گاز در این مناطق و انجام حفاری‌های مربوطه بپردازد.

عملیات اکتشاف در مناطقی از شرق مدیترانه انجام می‌شد که هر دو کشور یونان و ترکیه ادعای حاکمیت بر آن را داشتند.

اردوغان در جریان سخنرانی روز شنبه خود گفت: «ما هرگز در فلات قاره خود به راهزنی سر خم نمی‌کنیم. ما هرگز در مقابل زبان تهدید و تحریم عقب نشینی نخواهیم کرد.»

او افزود که کشتی «اوروچ رئیس» که در جایی میان قبرس و جزیره یونانی کرت است، تا ۲۳ اوت به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

در حال حاضر ناوچه‌های یونانی، این کشتی را تعقیب می‌کنند و چهارشنبه گذشته نیز درگیری کوچکی میان ناوهای جنگی هردو طرف روی داد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز جمعه خود، بر این موضوع نیز تاکید کردند که وخیم‌تر شدن روابط با ترکیه، عواقب استراتژیک بسیار گسترده‌تری برای کل اتحادیه اروپا، فراتر از مدیترانه شرقی در پی خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل خطاب به ترکیه: فعالیت‌های حفاری در شرق مدیترانه را فورا متوقف کنید

پارلمان ترکیه قدرت اردوغان را برای کنترل شبکه‌های اجتماعی افزایش داد

کانال استانبول؛ مقاومت امام‌اوغلو در برابر بلندپروازی‌های پرهزینۀ اردوغان