تنش میان یونان و ترکیه در شرق مدیترانه؛ آتن: آماده هرگونه عملیات دریایی هستیم

تنش میان یونان و ترکیه در شرق مدیترانه
تنش میان یونان و ترکیه در شرق مدیترانه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه تحرکات دریایی ترکیه در مدیترانه پس از امضای توافق دریایی میان مصر و یونان را « بسیار نگران کننده» خوانده بود.

آگهی

یونان در ادامه تنش‌ها با ترکیه بر سر منابع گازی شرق مدیترانه روز دوشنبه آنکارا را به اتخاذ رویکردی تهدیدآمیز برای صلح در این منطقه متهم کرد.

موضع آتن در پایان نشست فوق العاده اعضای هیئت دولت و روسای نیروهای مسلح یونان اعلام شده است. کابینه یونان روز دوشنبه بلافاصله پس از مطلع شدن از اقدامات و عملیات تازه آنکارا برای یافتن منابع هیدروکربن در نزدیکی یکی از جزایر یونان تشکیل جلسه داد.

وزارت امور خارجه یونان تصمیم ترکیه برای اعزام یک کشتی اکتشافی مجهز به فناوری لرزه نگاری به منطقه را نشانه بارز بالاگرفتن تنش میان دو کشور دانسته و بر نقش ترکیه در برهم زدن ثبات در شرق مدیترانه تاکید کرده است.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه یونان پس از نشست فوق‌العاده کابینه و روسای نیروهای مسلح این کشور منتشر کرد، تاکید شده است که آتن هرگز تن به باج‌خواهی نمی‌دهد و از حق حاکمیت خود دفاع خواهد کرد.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان پس از اعلام حضور یک کشتی اکتشافی ترکیه در آب‌های منطقه مورد اختلاف دو کشور در شرق مدیترانه وزیر امور خارجه و روسای نیروهای مسلح را به شرکت در یک جلسه فوری فراخواند و با آنها در خصوص اقدامات تازه آنکارا گفتگو و رایزنی کرد.

ترکیه ورود کشتی اکتشافی به آب‌های مورد مناقشه تایید کرد

این در حالیست که فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه با انتشار پستی در شبکه اجتماعی توییتر ورود کشتی اکتشافی «Oruc Reis» به شرق مدیترانه و محلی که قرار است عملیات لرزه‌نگاری و حفاری برای یافتن منابع هیدروکربن را انجام دهد، مورد تایید قرار داده است.

در یادداشتی که نیروی دریایی ترکیه به عنوان راهبرد عملیات تازه در شرق مدیترانه منتشر کرده همچنین آمده است که حفاری‌های اکتشافی به مدت سیزده روز طی دهم تا بیست و سوم اوت در منطقه‌ای حائل میان جزایر کرت، واقع در جنوب یونان و قبرس و در آبهای مشرف به شهر ساحلی آنتالیا انجام خواهد شد.

نخست وزیر یونان روز دوشنبه همچنین در خصوص تنش‌های اخیر با ترکیه، دو کشور همسایه که هر دو عضو ناتو هستند با شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز گفتگو کرد.

آقای میتسوتاکیس همچنین قرار است در این خصوص به زودی با ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیز گفتگو کند.

وزیر کشور یونان نیز پیش از نشست فوق‌العاده کابینه در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرده بود که یونان برای هرگونه طرح سیاسی و یا عملیاتی آمادگی کامل دارد.

وی تاکید کرده بود که بخش عمده ناوگان نیروی دریایی یونان آماده است تا به هر کجا که لازم باشد اعزام شود.

نگرانی اروپا از تحرکات ترکیه در شرق مدیترانه

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه تحرکات دریایی ترکیه در مدیترانه پس از امضای توافق دریایی میان مصر و یونان را « بسیار نگران کننده» خوانده بود.

توافق اخیر میان مصر و یونان برای تعیین حدود دریایی میان دو کشور امضا شده و به نظر می‌رسد این موافقتنامه پاسخی مستقیم به توافق همکاری نوامبر گذشته میان ترکیه و دولت وفاق ملی در لیبی باشد.

ترکیه در واکشن به توافق تعیین حدود دریایی میان مصر و یونان آنرا فاقد اعتبار خوانده و تاکید کرده است که این اقدام در راستای حذف ترکیه از شرق مدیترانه صورت گرفته است.

کشف حوزه‌ها و منابع گسترده گازی در شرق مدیترانه طی سالهای اخیر بسیاری از کشورهای مشرف به آب‌های این منطقه از جمله یونان، مصر، ترکیه، قبرس و اسرائیل را برای دستیابی به سهم بیشتر به تکاپو انداخته است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حفاری ترکیه در شرق مدیترانه؛ آلمان هشدار داد یونان تهدید کرد

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است

غرق شدن قایق مهاجران در دریای مدیترانه؛ دوازده نفر از بازماندگان پاکستانی‌اند