علی خامنه‌ای: اینستکس بازیچه چرندی بود که پول کشور را به اروپا بدهیم

سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید قربان
سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید قربان Copyright leader.ir
Copyright leader.ir
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در انتقاد به اروپا گفت که اینستکس «بازیچه چرندی» بود که اروپایی‌ها آن را هم انجام ندادند.

آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در انتقاد به اروپا گفت که اینستکس «بازیچه چرندی» بود که اروپایی‌ها آن را هم انجام ندادند.

وی در سخنانی به مناسبت عید قربان که از تلویزیون ایران پخش شد درباره نقش اروپا پس از خروج آمریکا از برجام افزود: «به وعده‌های اروپایی‌ها نباید اعتماد کرد. اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ کاری نکردند.»

وی تصریح کرد: «آخرین ابداع اروپایی‌ها یک بازیچه چرندی بود به اسم اینستکس که همان را هم انجام ندادند.»

خلاصه اینستکس این است که ایران پول‌هایی را که طلب دارد را بدهد به اروپایی‌ها و آنها چیزی را که مصلحت می‎دانند بخرند و برای ایران بفرستند
علی خامنه‌ای
رهبر جمهوری اسلامی ایران

آقای خامنه تاکید کرد: «خلاصه اینستکس این است که ایران پول‌هایی را که طلب دارد به اروپایی‌ها بدهد و آنها چیزی را که مصلحت می‎دانند بخرند و برای ایران بفرستند.»

اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا نهایی و ثبت شد. مقر اینستکس در پاریس فرانسه است، مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد، بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است. سه ماه پس از ایجاد اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به ثبت رسید.

با این حال در ۳۱ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ فروردین) وزرای خارجه سه کشور اروپایی تایید کردند نخستین عملیات مالی با ایران از طریق اینستکس به انجام رسیده است. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که نخستین معامله تجاری با ایران محموله‌ای از اقلام پزشکی است که از طریق اروپا برای ایران ارسال شد.

اما علی خامنه‌ای معتقد است که پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها مدام ایران را معطل کردند و اقتصاد کشور شرطی شد.

گرچه در تصاویر ویدئویی منتشر شده از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، وی از عبارت «بازیچه چرند» برای توصیف اینستکس استفاده می‌کند با این حال سایت آقای خامنه‌ای واژه «چرند» را در پوشش سخنان وی حذف کرده است.

از سوی دیگر در حالی اینستکس مورد انتقاد شدید علی خامنه‌ای قرار گرفته است که برخی از مقام‌های دولتی آمریکا و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز از مخالفان آن محسوب می‌شوند. به طوریکه نتانیاهو دسامبر گذشته از پیوستن شش کشور جدید اروپایی به ساز و کار مبادله‌های تجاری (اینستکس) برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و گفته بود: «این کشورهای اروپایی باید از خود شرم کنند. آیا آن‌ها چیزی از تاریخ آموخته‌اند. ظاهرا اینطور نیست.»

این پیرمردی که در آمریکا بر سر کار است از این مذاکره سود خواهد برد یا برای خودش یا انتخابات می‌خواهد از این مذاکره استفاده کند
علی خامنه‌ای
رهبر جمهوری اسلامی ایران

آقای خامنه‌ای درباره مذاکره با آمریکا نیز گفت: «این پیرمردی که در آمریکا بر سر کار است از این مذاکره سود خواهد برد یا برای خودش یا انتخابات می‌خواهد از این مذاکره استفاده کند.» رهبر ایران راه علاج تحریم ها را تکیه بر توانایی های ملی دانست.

علی خامنه‌ای: در عزاداری‌ها معیار تصمیم ستاد ملی با کرونا است

اما با توجه به زمزمه‌های روزهای اخیر مبنی بر انجام مراسم محرم در ایران در بحبوحه بحران کرونا، رهبر جمهوری اسلامی گفت که «در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گویند.»

وی افزود: « بنده شخصا هر آنچه که آنان بگویند را رعایت می‌کنم و توصیه من به همه هیئت‌داران و منبری‌ها این است که به سخنان کادر بهداشتی گوش کنند، کرونا مسئله کوچکی نیست و اگر همین رعایت‌ها هم انجام نشود آن وقت ممکن است به فاجعه‌ای ختم شود که آن سرش ناپیدا باشد.»

در روزهای اخیر برخی از مداحان تاکید کرده‌اند که مراسم محرم را برگزار می‌کنند به طوریکه طبق نوشته رسانه‌های ایران، سعید حدادیان، مداح معروف ایرانی، سه روز پیش گفته بود: «مراسم محرم امسال را باید با شکوه برگزار کنیم. حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است.» وی تاکید کرده بود: « من امسال با هر شرایطی دسته عزاداری بزرگی از میدان آزادی تا میدان انقلاب به راه می‌اندازم.»

با این حال واکنش‌های گسترده به این سخنان باعث شد وی روز گذشته بگوید که «زیربنا و اصل حرف من، بر این اساس بود که جلسات عزاداری ماه محرم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود که این امر نیز مورد نظر و وفاق همگان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا «اینستکس» را منحل کرد؛ ایران: این کانال تجاری از ابتدا هم کار نمی‌کرد

علی خامنه‌ای: حد غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد نخواهد بود، لازم شد به ۶۰ درصد می‌رسد

نماینده ایران در سازمان ملل: اینستکس فعلا ماشین زیبای بدون بنزین است