Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار نتانیاهو به ایران؛ لبنان مدعی تعرض پهپادی اسرائیل شد

هشدار نتانیاهو به ایران؛ لبنان مدعی تعرض پهپادی اسرائیل شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش لبنان در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر کرد نوشت که این موارد ۲۰ بار در روز جمعه و ۹ بار در روز شنبه اتفاق افتاده است.

آگهی

در حالی که نتانیاهو در مورد استقرار نیروهای ایرانی در مرزهای شمالی کشورش هشدار داد، لبنان مدعی تعرض اسرائیل به آسمان این کشور شد.

ارتش لبنان روز شنبه ۲۵ ژوئیه، ۴ مرداد، اعلام کرد اسرائیل تنها در مدت ۴۸ ساعت ۲۹ بار حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌ است. ارتش لبنان در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر کرد نوشت که این موارد ۲۰ بار در روز جمعه و ۹ بار در روز شنبه اتفاق افتاده است. این تخلفات که ارتش لبنان می‌گوید با هماهنگی نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل آنها را پایش کرده، با اشیاء پرنده دایره‌ای شکل انجام شده است.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز گزارش داد: «نیروهای دشمن (اسرائیل) پهپادهایی را با هدف شناسایی به کار انداخته و آنها را بر فراز منطقه حولا در جنوب (لبنان) به پرواز در آورده‌اند.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

اسرائیل تا کنون به این ادعاها پاسخ نداده است. با این حال در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دو کشور همسایع در ماه‌های اخیر، ارتش اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد مرزهای شمالی با لبنان را از نظر امنیتی تقویت کند. این اعلان پس از آن صورت گرفت که حمله هوایی مرگبار اسرائیل به مواضع حزب الله در سوریه باعث افزایش تنش‌ها در منطقه شد. حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است، تهدید کرده حمله اخیر منسوب به اسرائیل در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق را که منجر به کشته شدن جمله علی کامل حسن، یکی از اعضای برجسته این گروه و چهار نیروی خارجی شد، تلافی خواهد کرد.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت گزارش داد که اسرائیل همچنین از بیم حمله احتمالی حزب الله یک رزمایش مهم نظامی خود را در مرزهای شمالی لغو کرده است.

حزب الله تاکنون تهدید کرده است که اگر هر کدام از نیروهایش در یورش اسرائيل به خاک سوریه کشته شوند، آن یورش را تلافی می‌کند. حزب الله در روز اول سپتامبر سال گذشته پس از کشته شدن دو تن از اعضایش در حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی دمشق، فوجی از موشک‌های ضد تانک را به سمت اسرائیل شلیک کرد. این امر باعث شد اسرائیل با توپخانه سنگین به سمت لبنان شلیک کند. این درگیری بدون در نظر گرفتن جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶، در تاریخ جنگ بین دو طرف حادثه نادری بود.

اسرائیل طی نزدیک به یک دهه، صدها حمله علیه نیروهای طرفدار ایران در سوریه انجام داده است. ایران نیز در سال‌های اخیر هزاران نیروی نظامی تحت حمایت خود را به سوریه اعزام کرده تا در کنار نیروهای رژیم سوریه بجنگند.

هشدار نتانیاهو به ایران

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روز یکشنبه ۲۶ ژوئیه (۵ مرداد) به تهران هشدار داد و گفت به ایران اجازه «استقرار نظامی در مرزهای شمالی» این کشور را نخواهد داد زیرا به گفته او حفاظت از مرزهای شمالی در برابر ایران «سیاست ثابت» اسرائیل است.

نتانیاهو در پیامی که ویدیوی آن در صفحه توییترش منتشر شد، اعلام کرد: «لبنان و سوریه مسئول هر حمله‌ای هستند که از خاک آنها علیه اسرائیل اجرا شود. ارتش اسرائیل برای واکنش در مقابل هر تهدیدی آماده است.»

ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد با بالگردهای رزمی به چند موضع نظامی در منطقه قنیطره در نزدیکی دمشق حمله کرده است. اسرائیل گفت که این حمله را در پاسخ به شلیک خمپاره از مبدأ بلندی‌های جولان سوریه انجام داده که ساعاتی پیش از آن انجام گرفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳ شهروند اسرائیلی به اتهام همکاری با حکومت ایران در اسرائیل دستگیر شدند

اسرائیل به برخی اشتباهات و ناهماهنگی‌‌ها در حمله هفت اکتبر حماس اعتراف کرد

ارتش اسرائیل دستور تخلیه شهر غزه را صادر کرد