پیروزی محافظه‌کاران در کرواسی؛ راست افراطی به حضور در دولت امیدوار شد

پیروزی محافظه‌کاران در کرواسی؛ راست افراطی به حضور در دولت امیدوار شد
Copyright AP/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب محافظه کار اتحاد دمکراتیک کرواسی‌(HDZ) با کسب ۷۱ کرسی از مجموع ۱۵۱ کرسی پارلمان این کشور، با پیروزی در انتخابات روز یکشنبه همچنان قدرت اجرایی را در اختیار خود نگاه داشت.

آگهی

حزب محافظه کار اتحاد دمکراتیک کرواسی‌(HDZ) با کسب ۷۱ کرسی از مجموع ۱۵۱ کرسی پارلمان این کشور، با پیروزی در انتخابات روز یکشنبه همچنان قدرت اجرایی را در اختیار خود نگاه داشت.

مهمترین ائتلاف مخالف حزب حاکم به رهبری حزب سوسیال دموکرات(SDP) تنها موفق به تصاحب ۴۵ کرسی پارلمان کرواسی شد و نهضت ملی‌گرای میهن نیز که گرایش راست افراطی دارد با کسب ۱۶ کرسی در جایگاه سوم این رقابت انتخاباتی قرار گرفت.

آمارهای اولیه حاکی از مشارکت ۴۶ درصد مردم کرواسی در این انتخابات است که در صورت تایید نهایی آن، پایین‌ترین سطح مشارکت مردم این کشور در انتخابات به شمار خواهد رفت. این امرمی‌تواند مشروعیت دولت آینده این کشور را به چالش بکشد.

حزب اتحاد دموکراتیک برای تشکیل دولت جدید نساز به حمایت حداقل ۷۶ نماینده پارلمان داشت که با عدم کسب اکثریت مطلق آراء توسط این حزب، محافظه‌کاران برای تشکیل دوباره دولت ناگزیر از ائتلاف با برخی احزای کوچک راست‌گرا خواهند شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آندره پلنکوویچ، رهبر محافظه‌کاران در حال حاضر نخست وزیر کرواسی است و سوسیالیست‌ها نیز با در اختیار گرفتن سمت ریاست جمهوری این کشور در تلاش برای ایجاد تعادل سیاسی هستند.

زوران میلانوویچ، نامزد سوسیالیست‌ها ژانویه گذشته با کسب ۵۲.۷ درصد آراء به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. البته رئیس جمهوری کرواسی هر چند که در سیاست خارجی این کشور و فرماندهی نیروهای نظامی نقش مستقیم دارد ولی غالب امور اجرایی این کشور تحت اختیار نخست وزیر است.

از زمان برگزاری نخستین انتخابات در سال ۱۹۹۰ تاکنون، نظام سیاسی کرواسی تحت تاثیر رقابت دو حزب رقیب محافظه‌کار و سوسیالیست بوده و تصمیم‌گیری‌های مهم این کشور بر پایه تفاهم این دو حزب انجام شده است.

به طوری که دو حزب اصلی این کشور در مورد جنبه‌های مهم رویکردهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین‌المللی به توافق رسیده‌اند. از جمله مهمترین موارد مورد تفاهم آنها حضور در اتحادیه اروپا و حمایت از برنامه‌های رفاه اجتماعی است. با این حال، رویکرد محافظه‌کاران به آیین کاتولیک و سکولاریسم مورد حمایت سوسیالیست‌ها محل اختلاف اصلی آنها محسوب می‌شود.

بر همین اساس، تلاش حزب راستگرای نهضت ملی‌گرای میهن برای غیرقانونی کردن سقط جنین موجب نزدیکی آنها به محافظه‌کاران شده است.

با این حال، مساله اصلی این کشور در حال حاضر رفع رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و مهار بیماری کووید-۱۹ است. نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور وابسته به درآمد بخش گردشگری است که طی چهار ماه گذشته با افت شدیدی مواجه شده است.

تاکنون بیش از ۳ هزار و ۱۵۱ نفر از جمعیت ۴.۱ میلیون نفری کرواسی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که از میان آنها ۱۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت کرواسی با پیشنهاد افزایش حقوق معلمان این کشور موافقت کرد

تیراندازی شبانه پلیس کرواسی به سوی مهاجران غیرقانونی

نخست وزیر کرواسی: اروپا باید رابطه‌اش را‌ با ترکیه سامان بدهد