دو مرد روس به ظن قتل یک دگراندیش چچنی در اتریش بازداشت شدند

دو مرد روس به ظن قتل یک دگراندیش چچنی در اتریش بازداشت شدند
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عمروف داده‌هایی را درباره قتل‌ مخالفان چچنی به آمریت رمضان قدیروف به دستگاه اطلاعات اتریش داده بود. قدیروف از طرفداران و متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین است و تا کنون افراد زیادی از مخالفان دولت چچن به آمریت او در داخل و خارج از کشور کشته شده‌اند.

آگهی

پلیس اتریش دو مرد روس را به ظن دست داشتن در قتل یک دگراندیش چچنی در این کشور بازداشت کرد.

این بازداشت یکشنبه ۵ ژوئیه (۱۵ تیر) پس از آن صورت گرفت که جسد یک مرد چچنی ۴۳ ساله با جای چند گلوله روی بدنش در نزدیکی وین، پایتخت اتریش پیدا شد و پلیس هویت او معلوم کرد. او یک شهروند چچنی منتقد دولت به نام «مامی‌خان عمروف» بود که از دولت اتریش تقاضای پناهندگی کرده و در این کشور نام «مارتین بک» را برای خود برگزیده بود.

نخستین مظنون این ماجرا یک مرد ۴۷ ساله روس بود که اندکی بعد از کشف جسد مقتول چچنی، در شهر لینتس در حدود ۲۰۰ کیلومتری غرب وین بازداشت شد. سپس یک شهروند دیگر روسی که ۳۷ سال دارد و او نیز مانند مظنون اول چچنی‌تبار است اما در اتریش سکونت دارد، در روز یکشنبه شناسایی و دستگیر شد. پلیس می‌گوید هنوز برای اظهار نظر درباره انگیزه عاملان احتمالی از قتل پناهجوی چچنی بسیار زود است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت کشور اوکراین نوشته است که مقتول در سال ۲۰۱۷ میلادی شاهد یک مورد قتل در این کشور بوده است. در آن ماجرا که در نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین روی داد، به سوی مردی شلیک شده بود که روسیه او را به توطئه برای کشتن ولادیمیر پوتین متهم کرده است. آن مرد در آن حمله زخمی شد، اما همسرش که همراهش بود، جان خودش را از دست داد.

عمروف یک وبلاگ داشت که در آن مطالب و ویدیوهای انتقادی تندی را علیه رمضان قدیروف، رئیس جمهوری خودمختار چچن منتشر می‌کرد. روزنامه روسی «نوایا گازتا» عمروف را به عنوان کسی معرفی کرده که با رئیس جمهوری چچن «دشمنی شخصی» داشت و وبلاگ او که به زبان چچنی منتشر می‌شد، به دلیل صراحت لهجه‌اش اقبال عمومی یافته بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منبع خود در وزارت کشور اوکراین می‌نویسد که عمروف داده‌هایی را درباره قتل‌ مخالفان چچنی به آمریت رمضان قدیروف به دستگاه اطلاعات اتریش داده بوده است. قدیروف از طرفداران و متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین است و تاکنون افراد زیادی از مخالفان دولت چچن به آمریت او در داخل و خارج از کشور کشته شده‌اند.

به گزارش رادیو آزادی اروپا، پیش از قتل مامی‌خان عمروف ۷ دگراندیش چچنی دیگر در اروپا به قتل رسیده‌اند. قتل این کنشگر نگرانی‌های زیادی را برای دگراندیشان تبعیدی چچنی در اروپا به وجود آورده است.

در ماه فوریه گذشته نیز افرادی در سوئد به تومسو عبدالرحمانوف، وبلاگ‌نویس چچنی منتقد رمضان قدیروف حمله کردند. یک ماه پیش از آن نیز جسد یک وبلاگ‌نویس ۴۴ ساله که با چاقو کشته شده بود، در اتاق هتلی در لیل، واقع در شمال فرانسه پیدا شد. در سال ۲۰۰۹ نیز عمر اسرائیلوف، دگراندیش چچنی در خیابانی در وین کشته شد.

رمضان قدیروف از سال ۲۰۰۷ رئیس جمهوری خودمحتار چچنستان روسیه است که به دلیل نزدیکی به کرملین، اجازه یافته تا برای سرویس اطلاعات و امنیت خود در این جمهوری کوچک قفقاز استقلال عمل بسیاری به دست آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه مأمور مخفی فرانسه به اتهام طراحی قتلِ خودسرانه بازداشت شدند

آلمان دو دیپلمات روسیه را بر سر قتل شهروند گرجستان اخراج کرد

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم