Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف خطاب به نمایندگان: از دعوای جناحی در حوزه سیاست خارجی ایران اجتناب کنید

ظریف خطاب به نمایندگان: از دعوای جناحی در حوزه سیاست خارجی ایران اجتناب کنید
Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران در مقابل نمایندگانی که او را «دروغگو» خطاب می‌کردند، گفت که سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست و باید از هر دوگانه‌سازی و دعوای جناحی در این حوزه اجتناب شود.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت که سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نبوده و باید از هر دوگانه‌سازی و دعوای جناحی در این حوزه اجتناب شود.

آقای ظریف این سخن را در حالی بیان کرد که برخی از نمایندگان با قطع سخنان او، وزیر خارجه را «دروغگو» خطاب کردند.

وزیر خارجه ایران که برای بررسی مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی به مجلس رفته بود با اشاره به جلسه‌های هفتگی‌اش با قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در زمان حیات او، اعلام کرد که در وزارت خارجه «حزبی شدن» افراد به معنای پایان حضور آنها در ساختار دیپلماسی است.

«موضوع مخفی در قرارداد با چین وجود ندارد»

بنا بر گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «ایران ضمن حفظ سیاست همه جانبه و نشستن در برابر ۶ قدرت جهانی و به قول آقای دونالد ترامپ کلاه گذاشتن بر سر آنها، در عین حال با اقتدار با چین روابط خود را گسترش داد و اکنون ما در راستای قرارداد ۲۵ ساله با چین هستیم و در این قرارداد هیچ موضوع مخفی وجود ندارد.»

او در ادامه با تاکید بر این نکته که هرگاه ایران با چین به توافق برسد با شفافیت اعلام خواهد شد٬ افزود: «ما باید واقعیت‌های تحول بین‌المللی را بشناسیم و در شرایط گذار از جهان غرب به جهان پساغربی با اعتماد به نفس تصمیم درستی اعمال کنیم.»

«آمریکا می‌خواهد ایران را امنیتی کند»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با بیان اینکه «ما شاهد شکل گرفتن قدرت‌های غیرغربی نظیر چین هستیم و این امر باعث نگرانی آمریکا شده است»، گفت: «امروز آمریکا به عنوان یک قدرت ارتجاعی تلاش می‌کند تا شرایط گذشته را که به نفع آمریکا بوده است حفظ کند. آمریکا به دنبال امنیتی‌ کردن تمام دنیا است. همانطور که می‌بینیم آمریکا حتی کرونا را نیز امنیتی کرده و با چین برخورد امنیتی دارد. گرچه برخی تئوری‌ها در خصوص امنیتی بودن کرونا وجود دارد، اما آمریکا به دنبال چیز دیگری است. آمریکا به دنبال این است تا جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یک قدرت در شرایط جدید بین‌المللی برآمده است را امنیتی کند.»

ظریف در ادامه با بیان اینکه آمریکا اهدافی را در جنگ تمام عیار خود علیه ایران دنبال می‌کند، به سه مورد از این اهداف اشاره کرد و گفت: «مهم‌ترین هدف این است که از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کند. آنگاه موضوع ایران به مکان‌ها و حوزه‌هایی که آمریکا در آن قدرت دارد مثل شورای امنیت کشیده می‌شود.»

او از تلاش برای اجماع سازی علیه ایران به عنوان دومین هدف آمریکا یاد کرد و گفت: «از دی‌ماه سال ۱۳۹۶ تا هفته گذشته چهار جلسه ویژه در شورای امنیت با فشار آمریکا برای فشار بر ایران برگزار شده است.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: «سومین هدفی که آمریکا علیه ایران دنبال می‌کند، روایت‌سازی‌های جعلی از ایران در منطقه است.»

ظربف با اشاره به کتاب جان بولتون٬ مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید گفت که پشت سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران٬ جدا کردن مردم از حاکمیت و ناکارآمد نشان دادن نظام و مشروعیت‌زدایی از نظام قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست آمریکا برای تمدید تحریم تهران و مخالفت چین و روسیه در جلسه شورای امنیت درباره ایران

هشدار نتانیاهو به اسد: با حفظ روابط نزدیک با ایران آینده سوریه را به خطر نینداز

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»