Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

همه‌پرسی روسیه؛ محبوبیت پوتین همزمان با بحران اقتصادی کاهش یافت

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محبوبیت ولادیمیر پوتین به کمترین میزان از زمان آغاز زمامداری او در سال ۲۰۰۰ رسیده است.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه در حالی روز سه شنبه بار دیگر از اصلاح قانون اساسی این کشور دفاع کرد که مخالفان کرملین وی را به تلاش برای تضمین ریاست جمهوری مادام العمر خود متهم می‌کنند.

همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه که از روز ۲۵ ژوئن (پنجم تیر) آغاز شده روز چهارشنبه به پایان می‌رسد. براساس اصلاحات پیشنهادی ادامه ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین تا سال ۲۰۲۶ میلادی یعنی زمانی که او ۸۴ سال خواهد داشت ممکن خواهد شد.

رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه از شهروندان کشورش خواست تا با رای موافق به اصلاح قانون اساسی «ثبات، امنیت و آبادانی» روسیه را تضمین کنند.

اصلاح قانون اساسی روسیه نه تنها با اعتراض مخالفان رئیس جمهوری روسیه روبرو شده بلکه مخالفت برخی از هواداران پیشین او را نیز برانگیخته است. شهر نیژنی‌تاگیل پیش از این یکی از پایگاه‌های حمایت از ولادیمیر پوتین بود. از این شهر به دلیل حمایت گسترده ساکنان آن از رئيس جمهوری روسیه در سال ۲۰۱۱ به عنوان «پوتین‌گراد» یاد شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از کارگرانی که در نیژنی‌تاگیل زندگی می‌کنند از بهبود نیافتن شرایط زندگی خود با وجود وعده‌های مقامات ناراضی هستند. نیکولای نمیتوف، مهندس شاغل در شرکت راه‌آهن روسیه می‌گوید که دستمزد ماهانه‌اش که معادل ۴۳۰ دلار است برای امرار معاشش کافی نیست. او که ۴۳ سال دارد با اصلاحات مورد نظر ولادیمیر پوتین مخالف است زیرا آن را مشابه «تاجگذاری تزار» می‌داند.

آنتون ژوراولیوف، ۳۳ ساله نیز در نیژنی تاگیل زندگی می‌کند و با اصلاحات مورد نظر ولادیمر پوتین مخالف است. او می‌گوید: «فکر می‌کنم این رای‌گیری تنها یک نمایش است. این بیشتر برای این است که پوتین نشان دهد که "ببینید مردم از من حمایت می‌کنند و به من هنوز احتیاج دارند و من محبوب هستم".»

این شهروند روس می‌افزاید که دستمزدش طی چهار سال گذشته تغییری نکرده است. برخی از سیاست‌های دولت روسیه مانند افزایش سن بازنشستگی از محبوبیت ولادیمیر پوتین کاسته است. نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که محبوبیت رئیس جمهوری روسیه به ۵۹ درصد کاهش یافته است. هر چند این رقم با معیار دموکراسی‌های غربی قابل قبول محسوب می‌شود اما کمترین میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۰۰ است.

صندوق بین المللی پول تخمین می‌زند که اقتصاد روسیه در سال جاری به دلیل تبعات ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا بیش از شش درصد کوچک خواهد شد. این در حالی است که نرخ تورم در روسیه حدود چهار درصد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین چگونه از خود در برابر کرونا محافظت می‌کند؟

پوتین شرایط جدید روسیه را برای صلح با اوکراین اعلام کرد؛ کی‌یف پیشنهاد مسکو را رد کرد

کرملین: پوتین در سانحه هوایی نمی‌میرد