اعلام فهرست ۲۵ قدرت برتر جهان در سال ۲۰۲۰؛ عربستان یک پله تنزل کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
France G-7 SUMMIT,Aug. 25, 2019
France G-7 SUMMIT,Aug. 25, 2019   -   کپی رایت  AP Photo

در حالی که آمریکا، روسیه و چین همچنان جایگاه خود را در صدر فهرست کشورهای قدرتمند جهان حفظ کرده‌اند، عربستان سعودی با یک پله تنزل نسبت به سال ۲۰۱۹ رتبه نهم خود را در اختیار کره‌ جنوبی قرار داد.

رتبه‌بندی قدرتمندترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰ که با همکاری گروه بی‌ای‌وی (BAV) و دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده، بر پایه یک نظرسنجی از ۲۰ هزار نفر صورت گرفته است. نتایج نهایی این بررسی بر اساس میانگین وزنی پنج شاخص از جمله رهبری، تاثیرگذاری اقتصادی، روابط بین‌المللی قوی و توان نظامی کشورها به دست آمده است.

از میان ۷۳ کشور مورد بررسی به ترتیب آلمان، بریتانیا، فرانسه، ژاپن و اسرائیل همچون سال گذشته رتبه‌های چهارم تا هشتم را به خود اختصاص دادند.

در میان کشورهای خاورمیانه عربستان سعودی و امارات عربی متحده با کسب جایگاه دهم و یازدهم همچنان قدرتمندترین کشورهای این منطقه در سال ۲۰۲۰ هستند. در این میان، قطر نیز با ۶ پله صعود نسبت به سال ۲۰۱۹ به رتبه ۱۸ رسیده است.

همسایه غربی ایران، ترکیه نیز همچون سال گذشته شانزدهمین قدرت جهانی است و عنوان قدرتمندترین کشور آفریقایی نیز به مصر اختصاص یافته که با ۴ پله بهبود در جایگاه ۲۵ قرار گرفته است.

دو اقتصاد نوظهور جهان یعنی هند و برزیل نیز به ترتیب در رتبه ۱۴ و ۲۴ قرار دارند و کانادا و ایتالیا به عنوان اعضاء گروه هفت کشور صنعتی، جایگاه ۱۲ و ۱۷ را در اختیار گرفته‌اند.

همچنین در رده‌بندی سال ۲۰۲۰ قدرتمندترین کشورهای جهان، سوئیس سیزدهم و استرالیا پانزدهم است و اسپانیا، سوئد، هلند، سنگاپور و نروژ نیز در رده‌های ۱۹ تا ۲۳ قرار گرفته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید