بنیاد خبرنگار مقتول در مالت خواستار استرداد علی صدر هاشمی‌نژاد شد

تظاهرات سال ۲۰۱۹ در مالت در اعتراض به قتل خبرنگار افشاگر
تظاهرات سال ۲۰۱۹ در مالت در اعتراض به قتل خبرنگار افشاگر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیاد دافنه کاروانا گالیزیا در واکنش به تصمیم دادستان آمریکایی پرونده تاکید کرده است که همچنان شواهد فراوانی علیه علی صدر هاشمی‌نژاد وجود دارد.

آگهی

بنیاد دافنه کاروانا گالیزیا در واکنش به تصمیم وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر رفع اتهام از علی صدر هاشمی‌ نژاد، مدیر سابق بانک پیلاتوس خواستار استرداد وی به مالت شد.

هیات منصفه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی صدر هاشمی نژاد ماه مارس (اسفند/فروردین) او را در پنج مورد از شش فقره اتهام وارده از جمله نقض تحریم های آمریکا علیه ایران مجرم شناخته بود. حکم دادگاه علیه علی صدر هاشمی نژاد قرار بود ماه اوت (مرداد/شهریور) صادر شود. او در صورت عدم رفع اتهام ممکن بود به حداکثر ۸۵ سال زندان محکوم شود.

جفری برمن، دادستان پرونده رسیدگی به اتهامات علی صدر هاشمی نژاد روز جمعه به دادگاه اعلام کرد که براساس «موضوعات مرتبط با اطلاعاتی که در اختیار دولت آمریکا است» اتهامات مطرح شده علیه مدیر سابق بانک پیلاتوس را پس می گیرد. وکلای مدافع علی صدر هاشمی نژاد به اطلاعات مورد اشاره جفری برمن دسترسی ندارند.

بنیاد دافنه کاروانا گالیزیا در واکنش به این تصمیم دادستان پرونده تاکید کرده است که همچنان شواهد فراوانی علیه علی صدر هاشمی نژاد وجود دارد. دافنه کاروانا گالیزیا، خبرنگار و فعال مبارزه با فساد بود که علیه بانک پیلاتوس و علی صدر هاشمی نژاد دست به افشاگری زده بود. او مدیر سابق بانک پیلاتوس را به فساد مالی و پرداخت مبالغی مشکوک به مقامات مالت و جمهوری آذربایجان متهم کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
دافنه کاروانا گالیزیا ر سال ۲۰۱۶AP Photo

دافنه کاروانا گالیزیا در سال ۲۰۱۷ در جریان انفجار بمب در خودرویش در مالت به قتل رسید. او ضمن افشاگری علیه نزدیکان جوزف موسکات، نخست وزیر پیشین مالت، آنها را به فساد مالی متهم کرده بود.

بنیاد دافنه کاروانا گالیزیا که از سوی فرزندان و همسر این خبرنگار پایه گذاری شده یک بنیاد مستقل و غیردولتی است.

بانک پیلاتوس مدتی پس از تشکیل دولت جدید مالت به رهبری حزب کارگر در سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرد. نام این بانک در چند پرونده رسوایی مالی و فساد مطرح شده بود. نهاد ناظر بر فعالیت بانک ها در اتحادیه اروپا (EBA) در سال ۲۰۱۸ مجوز فعالیت بانک پیلاتوس را لغو کرد. مقامات مالت با وجود شواهد موجود تاکنون اقدامی علیه بانک پیلاتوس یا علی صدر هاشمی نژاد انجام نداده اند.

بنیاد دافنه کاروانا گالیزیا تاکید کرده است که تحولات اخیر در پرونده علی صدر هاشمی نژاد در آمریکا اهمیت اعلام جرم علیه او در مالت را افزایش داده است. این بنیاد علی صدر هاشمی نژاد را به «سوء استفاده» از مالت به عنوان «پایگاهی برای تسهیل فعالیت های جنایی» متهم کرد.

علی صدر هاشمی‌ نژاد فرزند محمد صدر هاشمی نژاد، بنیانگذار بانک خصوصی اقتصاد نوین در ایران است. او دو سال پیش در ایالت ویرجینیای آمریکا بازداشت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احزاب سیاسی در کدام کشور اتحادیه اروپا حق مالکیت تلویزیون را دارند؟

خبرنگاران اروپا تحقیقات روزنامه‌نگار کشته شده مالتی را ادامه می‌دهند

ده نفر به ظن قتل خبرنگار مالتی دستگیر شدند