نتانیاهو: وقت آن است که شهرک‌های کرانه باختری را به اسرائیل ملحق کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نتانیاهو: وقت آن است که شهرک‌های کرانه باختری را به اسرائیل ملحق کنیم
کپی رایت  AFP PHOTO / HO / KNESSET SPOKESPERSON OFFICE

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل همزمان با رای‌گیری برای تشکیل دولت ائتلافی در پارلمان این کشور اعلام کرد که هم اکنون زمان الحاق شهرک‌های کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل است.

آقای نتانیاهو درباره شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی گفت: «حقیقت این است: این سرزمین‌ها جایی است که یهودیان در آنجا متولد شده‌اند و رشد پیدا کرده‌اند. وقت آن است که قوانین اسرائیل را اجرایی کنیم و فصل جدید و شکوهمندی را در تاریخ صهیونیسم بنویسیم. »

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ میلادی کرانۀ باختری را به اشغال خود درآورده است. فلسطینی‌ها معتقدند تمام این منطقه بخشی از کشور مستقل آنها در آینده خواهد بود. شورای امنیت سازمان ملل متحد کرانه باختری را بخشی از سرزمین‌های فلسطینی می‌داند و از اسرائیل خواسته است تا به پشت مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ عقب نشینی کند.  

حقیقت این است: این سرزمین‌ها جایی است که یهودیان در آنجا متولد شده‌اند و رشد پیدا کردند. وقت آن است که قوانین اسرائیل را اجرایی کنیم
بنیامین نتانیاهو
نخست وزیر اسرائیل

فلسطینی‌ها و بسیاری از کشورهای جهان شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق اشغالی را بر اساس مقررات بین‌الملل غیرقانونی می دانند اما ایالات متحده و اسرائیل با این دیدگاه مخالفند.

الحاق شهرک‌های یهودی نشین به خاک اسرائیل از وعده‌های انتخاباتی بنیامین نتانیاهو از سال گذشته است.

سرزمین‌های کرانه باختری رود اردن در مرکز اختلافات اسرائیل و فلسطینی‌ها قرار دارد. اسرائیل در این منطقه و همچنین در بیت‌المقدس شرقی نزدیک به ۱۴۰ شهرک یهودی‌نشین ساخته است.