ایرلند فروش و استعمال سیگارهای منتول و توتون‌ سیگارپیچ را ممنوع کرد

ایرلند فروش و استعمال سیگارهای منتول و توتون‌ سیگارپیچ را ممنوع کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا ابراز امیدواری کرده که مقرارت تدوین شده برای کنترل عرضه محصولات دخانی، شمار افراد سیگاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تا میزان ۲ میلیون و چهارصد هزار نفر کاهش دهد.

آگهی

در ایرلند فروش و استعمال سیگارهای حاوی اسانس نعنا (منتول) و نیز توتون فله‌ای که برای سیگارهای پیچیدنی از آن استفاده می‌شود از بیستم ماه جاری میلادی ممنوع اعلام شده است.

این ممنوعیت همچنین دخانیات پاکتی غیر استاندارد نظیر سیگارهایی که در فرم‌های باریک عرضه می‌شوند و نیز سیگارهای دوگانه که از طبیعی به منتول تغییر ماهیت می‌دهند را نیز در بر می‌گیرد.

این تصمیم بخشی از راهبرد مبتنی بر دوره چهار ساله حذف تدریجی برخی محصولات دخانیات است که با توجه به دستورالعمل اتحادیه اروپا در این خصوص اتخاذ شده است. راهبرد پیشنهادی اتحادیه اروپا از ماه مه ۲۰۱۴ ماهیت اجرایی پیدا کرد و از بیستم ماه مه ۲۰۱۶ در کلیه کشورهای عضو اتحادیه قابل اجرا شد.

پروفسور دس کاکس، رئیس بخش سیاستگذاری دخانیات در کالج سلطنتی پزشکان ایرلند از ممنوعیت‌های اعلام شده دفاع می‌کند و معتقد است که سیگارهای منتول به نوعی در ترویج مصرف دخانیات نقش مثبت ایفا می‌کنند.

این پزشک ایرلندی یادآور می‌شود: «تحقیقات خوبی وجود دارد که نشان می دهد جوانان اغلب از طریق سیگارهای منتول به مصرف دخانیات روی می‌آورند، زیرا این نوع سیگار برای آنها به دلیل طعم بهتر و تحریک ریوی کم‌تر جذاب تر به نظر می‌آید؛ بنابر مصرف سیگارهای منتول راه را برای استعمال منظم و دائمی دخانیات باز می‌کند.»

به گفته این محقق کالج سلطنتی پزشکان ایرلند، شرکت های تولید کننده دخانیات با عرضه این نوع محصولات در صددند تا زنان را نیز به استعمال محصولات خود ترغیب کنند. وی در ادامه می‌افزاید که با توجه به دلایل ذکر شده استفاده از سیگارهای منتول باید ممنوع شود و دولت تصمیم درستی در این خصوص گرفته است.

ممنوعیت برند سازی

بر اساس دستورالعمل اجرایی اتحادیه اروپا فروش پاکت‌های کوچک توتون باز برای استفاده در سیگارهای پیچی و نیز بسته‌های ده‌تایی سیگار،‌ همانند نقش بستن برند شرکت‌های تولید کننده به روی پاکت‌ها ممنوع اعلام شده است.

بر این اساس برند سازی غیرقانونی قلمداد می‌شود و محصولات دخانی تنها باید در بسته بندی های ساده و همراه با هشدارهای بهداشتی به فروش برسند.

کمیسیون اروپا ابراز امیدواری کرده که مقرارت تدوین شده برای کنترل عرضه محصولات دخانی شمار افراد سیگاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تا میزان ۲ میلیون و چهارصد هزار نفر کاهش دهد.

منتقدان: ممنوعیت نتیجه عکس دارد

این در حالیست که برخی از شهروندان ایرلند، نظیر دیوید ماهون که هر دو نوع سیگار یعنی معمولی و منتول را مصرف می‌کند، نسبت به اعمال ممنوعیت‌ها بدبین هستند و معتقدند که این رویکرد نتیجه‌ای معکوس دارد.

این شهروند ایرلندی می‌گوید که گاهی منتول می‌کشد و همین سبب می‌شود که تا تعداد کمتری سیگار مصرف کند زیرا به عقیده او طعم خاص منتول در دهان باقی می‌ماند و این به عقیده او برای صرف غذا یا نوشیدن قهوه،‌ کوکا یا هر نوشیدنی دیگر مناسب نیست. لذا برای این فرد منتول باعث کاهش مصرف سیگار می‌شود.

منتول اعتیادآور تر است

بر اساس تحقیقات انجام شده توتون آغشته به منتول یا جوهر نعنا خاصیت اعتیادآور بیشتری نسبت به توتون‌های معمولی دارد.

سیگارهای منتول حاوی ماده‌ای هستند که بدون پایین آمدن دمای بدن اعصاب را نسبت به سرما حساس می‌کنند. منتول به‌طور انتخابی انتهای اعصاب حسی مربوط به سرما را تحریک کرده و باعث احساس سرما می‌شود؛ و همچنین مصرف آن باعث گشاد شدن منافذ پوست می‌شود و احساس سرما ایجاد می‌کند و به دنبال آن اثر ضد درد ظاهر می‌گردد.

منتول همچنین راه‌های تنفسی را بازتر می‌کند و عطر و طعم آن،‌ سختی دود دخانیات را برطرف می کند، که این دو خاصیت از دید منتقدین ترویج کننده مصرف سیگار برای جوانان است.

برخی تحقیقات همچنین حاکی از آن است که منتول ها ممکن است باعث افزایش سطح نیکوتین در خون شوند و بنابراین ترک اعتیار به نیکوتین برای مصرف کنندگان منتول نسبت به آنهایی که سیگار معمولی می‌کشند دشوارتر خواهد بود.

برغم همه نشانه‌های منفی که محققان در باره اثرات مخرب مصرف منتول ارائه کرده‌اند، منتقدان می‌گویند که ممنوعیت این نوع سیگار نه تنها نقشی در کاهش استفاده از دخانیات در میان افراد مصرف کننده ندارد بلکه دست قاچاقچیان را نیز در عرضه این محصولات بازتر می‌کند.

با وجود پیشرفت محسوس در کاهش میزان استعمال دخانیات در ایرلند طی سالهای اخیر، مبارزه با مصرف این ماده اعتیادآور و مضر برای سلامتی همچنان یکی از بزرگترین چالش‌های بهداشت عمومی در این کشور محسوب می‌شود.

به گفته مدیر اجرایی نهاد ارائه کننده خدمات بهداشتی در ایرلند، هر ساله تقریباً ۶ هزار نفر در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و هزاران نفر دیگر نیز از مصرف سیگار رنج می‌برند.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمام فواید ترک سیگار؛ چه تغییراتی در بدن انسان از ساعات اولیۀ ترک تا ۱۰ سال نخست روی می‌دهد؟

افزایش مالیات الکل و دخانیات و تاثیر آن بر اصلاح الگوی مصرف

توقیف کشتی حامل کوکائین با سرنشینانی از ایران؛ کلمبیا: اتحادیه اروپا از تقاضای مصرف کوکائین بکاهد