تردید درباره شمار قربانیان کرونا در اسپانیا؛ «شمار جان باختگان بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است»

Virus Outbreak Spains Journey Photo Gallery
Virus Outbreak Spains Journey Photo Gallery   -  Copyright  Felipe Dana/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز

کاتالونیا شمار قربانیان تا روز پنجشنبه را ۷۰۰۰ نفر اعلام کرد؛ رقمی که تقریبا دو برابر آمار رسمی دولتی (۳۸۵۵ نفر) است.

در حالی که آمار رسمی قربانیان ویروس کرونا در اسپانیا از ۱۹ هزار نفر فراتر رفته، بسیاری شمار مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشور را بسیار فراتر از این رقم می‌دانند.

شک و تردید درباره اختلاف میان آمار رسمی و شمار واقعی قربانیان ویروس کرونا پس از انتشار آمار منطقه کاتولونیا بالا گرفت. مقام‌های رسمی کاتالونیا که یکی از آسیب دیده‌ترین مناطق از بیماری کووید-۱۹ به شمار می‌رود، شمار قربانیان را تا روز پنجشنبه ۷۰۰۰ نفر اعلام کردند؛ رقمی که تقریبا دو برابر آمار رسمی دولتی (۳۸۵۵ نفر) است.

به نظر می‌رسد تفاوت آمار رسمی و واقعی ناشی از این واقعیت است که بسیاری از دولت‌ها، و به‌ویژه دولت اسپانیا، تنها شمار مرگ و میر ثبت شده در بیمارستان‌ها را اعلام می‌کنند. نظیر چنین اختلافی در داده‌ها پیش از این در فرانسه هم دیده شده بود؛ دولت فرانسه پس از چند هفته، شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ در خانه‌های سالمندان را اعلام کرد و به این ترتیب تعداد جان‌باختگان بیماری در این کشور ناگهان بالا رفت.

احتمالا با گذشت زمان و خروج از مرحله هرج و مرج نخستین ناشی از بحران و جمع‌آوری بیشتر داده‌ها در سراسر جهان، آمار قربانیان واقعی اپیدمی بسیار بیشتر از داده‌های کنونی خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا