Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وضعیت دشوار کارگران جنسی در فرانسه و اسپانیا در پی شیوع ویروس کرونا

وضعیت دشوار کارگران جنسی در فرانسه و اسپانیا در پی شیوع ویروس کرونا
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نتیجه شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای جهان، مشاغل بسیاری به حالت تعطیل درآمده‌اند. اما در این میان کارگران جنسی، که از شغل آنان با عنوان قدیمی‌ترین شغل جهان یاد می‌شود، بیشتر از قشرهای دیگر مورد آسیب واقع شده‌اند.

آگهی

در نتیجه شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای جهان، مشاغل بسیاری به حالت تعطیل درآمده‌اند. اما در این میان کارگران جنسی، که از شغل آنان با عنوان قدیمی‌ترین شغل جهان یاد می‌شود، بیشتر از قشرهای دیگر مورد آسیب واقع شده‌اند.

سازمان‌ جهانی بهداشت به صورت مکرر هشدار داده است که افراد فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. اما این توصیه رایج اگر برای افراد عادی به معنی وضع محدودیت‌های اجتماعی است، برای کارگران جنسی به معنای مرگ حرفه‌شان است.

وضعیت کارگران جنسی در فرانسه

در فرانسه اقلیت کوچکی از کارگران جنسی، که عدد آن‌ها بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تخمین زده می شود، به عنوان کارگر آزاد و خوداشتغال طبقه‌بندی می‌شوند. با این حال دولت آن‌ها را در شمار کسانی که قرار است حقوق ۱۵۰۰ یورویی ویژه شرایط سخت جدید دریافت کنند، به حساب نیاورده است.

انجمن «چتر سرخ»، که در زمینه دفاع از حقوق کارگران جنسی در فرانسه فعال است، در نامه‌ای به امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور خواسته تا جایگزین درآمدی به کارگران جنسی اختصاص یابد.

این انجمن در نامه خود گفته است کارگران جنسی از آن‌جا که هیچ منبع درآمدی ندارند مجبور به شکستن شرایط قرنطینه هستند و این انتخاب از روی اجبار است چرا که برای زنده ماندن چاره‌ای جز این ندارند.

از طرف دیگر دولت استدلال می‌کند که به دلیل رسمیت نداشتن این پیشه در کشور، نمی‌تواند به شاغلان این حرفه کمک مالی یکسان با دیگر مشاغل بکند. مطابق قانون مصوب سال ۲۰۱۶ خرید سکس در فرانسه جرم محسوب شده و می‌تواند تا ۳۷۵۰ یورو جریمه برای فرد مشتری به همراه داشته باشد. امری که به گزارش روزنامه فیگارو به مخفی‌کاری منجر شده و زنان قربانی را در معرض آسیب بیشتری قرار داده است.

خبرگزاری فرانسه
خرید سکس در فرانسه جرم محسوب می شود و مشتری می تواند با جریمه ای سنگین مواجه شودخبرگزاری فرانسه

یک زن کارگر جنسی که نخواست نامش فاش شود به هافینگتون‌پست گفته است در طول هفته‌های قرنطینه مجبور شده است در برابر «نصف قیمت و بدون کاندوم» به کار بپردازد. او می‌گوید در مواقع بحران مشتریان غالبا مهاجمان بالقوه هستند و کارگران جنسی با قبول کار در این شرایط عملا جان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

در حالی که شماری از شاغلان به این حرفه اکنون به ارائه خدمات از طریق وب‌کم می‌پردازند، با این حال این کار نیز برای آنان خالی از دشواری نیست. آز دو لنکلو، سخنگوی سازمان حمایت از دگرباشان جنسی، می‌گوید انجام این کار در حالی که شوهر آن‌ها ممکن است در خانه باشد یا فرزند آن‌ها در اتاق بغلی حاضر باشد، شرایط سختی را برای این قشر رقم زده است.

کارگران جنسی در اسپانیا

کونکسا بورل، سخنگوی اتحادیه غیررسمی کارگران جنسی در اسپانیا، می‌گوید مردان و زنان کارگر جنسی در این کشور مجبور شده‌اند تقریبا تمامی فعالیت‌های خود را به خاطر ویروس کرونا و فاصله‌گیری اجتماعی متوقف کنند.

به گفته وی، ۱۰۰ درصد کارگران جنسی در این کشور در نتیجه قوانین قرنطینه و منع آمد و شد آسیب دیده‌اند چرا که مکان مشتری‌یابی آن‌ها خیابان‌ها، کلوب‌ها، سالن‌های ماساژ و نظیر آن‌ها‌ بوده است که همگی در شرایط فعلی به حالت تعطیل درآمده‌اند.

Cybele Lespérance

این در شرایطی است که تعداد کمی از کارگران جنسی توانسته‌اند شغل خود را از طریق وب‌کم و از راه دور ادامه دهند چرا که شماری در اتاق‌های کوچک با حضور اعضای خانواده زندگی می‌کنند، شماری در مناطقی هستند که دسترسی درستی به اینترنت ندارند و شماری نیز از نظر قانونی با مشکلات اداری مواجه هستند.

مشکل اصلی دیگری که باعث شده است کارگران جنسی در اسپانیا نتوانند از مزایای دولتی در زمان شیوع ویروس کرونا استفاده کنند، به نوع قراردادهای کاری آنان بازمی‌گردد. نه تنها دولت کار آنان را به رسمیت نمی‌شناسد، بلکه قراردادهای آنان نیز که اغلب با کلوب‌ها و به صورت شخص ثالث بسته می‌شود به صورت موقت است و کارگر جنسی نمی‌تواند بر اساس آن ادعایی داشته باشد.

سخنگوی اتحادیه غیررسمی کارگران جنسی در اسپانیا می‌گوید: «کارگران جنسی صدقه نمی‌خواهند. ما حقوق کار را می‌خواهیم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیس: فعالیت دوباره کارگران جنسی مجاز ولی ورزش‌های دو نفره ممنوع است

پزشک جنجالی فرانسوی: ویروس کرونا تا پایان بهار از بین می رود

حمله با چاقو در مترو لیونِ فرانسه چهار زخمی به جا گذاشت؛ حال دو تن از مجروحان وخیم است