احتمال تغییر تاریخ برگزاری نشست سالانه رهبران ملل متحد به دلیل شیوع کرونا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
احتمال تغییر تاریخ برگزاری نشست سالانه رهبران ملل متحد به دلیل شیوع کرونا
کپی رایت  AP Photo/Jeenah Moon

تیجانی محمد باندی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل می‌گوید که به‌زودی ۱۹۳ کشور عضو این سازمان دربارۀ احتمال تغییر زمان برگزاری گردهمایی سالانه رهبران جهان تصمیم گیری خواهند کرد.

اگرچه بر اساس قطعنامۀ مصوب ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹ توسط کشورهای عضو سازمان ملل، تاریخ برگزاری هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی این سازمان برای ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ تعیین شده، اما شیوع کرونا ممکن است تاریخ برگزاری این نشست را عقب بیندازد.

تیجانی محمد باندی در گفتگو با آسوشیتدپرس اعلام کرد که رهبران جهان ماه آینده در این باره تصمیم گیری خواهند کرد، اما از آنجا که «تا کنون در این باره بحث جدی انجام نشده است، تا زمان اخذ تصمیم جدید، تاریخ اعلام شده پیشین همچنان معتبر است.»

شیوع کرونا باعث شده است که رویدادهای بین‌المللی زیادی لغو شوند یا زمان برگزاری آنها به تاریخ دیگری موکول گردد؛ از جمله نشست سازمان ملل برای بررسی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای که قرار بود در ماه آوریل برگزار شود و دو رویداد مهم به میزبانی مکزیکوسیتی و پاریس در ماه‌های مه و ژوئیه برای برای بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد کنفرانس زنان پکن که منجر به تصویب یک نقشه راه ۱۵۰ صفحه‌ای برای دستیابی به برابری جنسیتی شد.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در جریان این مصاحبه از احتمال تغییر زمان برگزاری رویدادهای بیشتری توسط سازمان ملل خبر داد؛ از جمله مراسم بزرگداشت ۷۵ سالگی پایان جنگ جهانی دوم که قرار است روز ۶ ماه مه برگزار شود.

او همچنین با اشاره به اهمیت همبستگی بین‌المللی برای مبارزه با ویروس کرونا گفت که در چنین شرایطی کمک به کشورهای فقیر برای مقابله با این ویروس باید به یک «ضرورت اخلاقی» تبدیل شود و از دولت‌ها خواست تا سخاوتمندانه در این زمینه قدم بردارند.