پروازهایی که با کرونا زمین‌گیر شدند؛ پول مسافران سرگردان را که می‌دهد؟

پروازهایی که با کرونا زمین‌گیر شدند؛ پول مسافران سرگردان را که می‌دهد؟
Copyright The Associated Press
Copyright The Associated Press
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تأیید کمیسیون اروپا بازپرداختِ هزینهٔ بلیط با مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ یورو معلق شد، مشروط بر آنکه پرواز لغو شده بیش از ۳ ساعت تأخیر داشته باشد.

آگهی

شرکت‌های هوایی موظفند به مسافران پروازهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده‌اند غرامت بپردازند اما از آنجا که این شرکت‌ها در حال حاضر درآمدی ندارند با یک بحران جدی روبرو شده‌اند.

اخیرا شرکت‌های عمدهٔ هواپیمایی، به همین دلیل، خواستار آن شده‌اند که در این زمینه مشمول معافیت‌های موقت بشوند.

مقررات اروپایی دربارهٔ پرداخت غرامت در صورت لغو شدن پرواز چه می‌گوید؟

بند ۲۶۱ نظام‌نامهٔ اتحادیهٔ اروپا مصوّب سال ۲۰۰۴ اعلام می‌کند که در صورت هرگونه لغو پرواز از سوی شرکت‌های هواپیمایی، این شرکت‌ها موظفند با امکان پرواز مجدد را فراهم کنند یا آنکه ظرف هفت روز هزینهٔ بلیط را بازپرداخت کنند.

اما گردانندگان خطوط هوایی می‌گویند که با توجه به شرایط کنونی برای آنکه بتوانند از عهدهٔ این الزامات قانونی برآیند باید از معافیت‌ها و تسهیلات قانونی بیشتری بهره‌مند شوند،‌ اما کمیسیون اروپا که به‌تازگی مقررات این حوزه را بازبینی کرده،‌ به این شرکت‌ها کمک چندانی نکرده است.

آدلاین نوردرهاون، رئیس انجمن‌های دفاع از حقوق مسافران می‌گوید: «هیچ شرکتی الان چنین پولی ندارد،‌ چون فعلا درآمدی در کار نیست.» او پیشنهاد می‌کند که در چنین مواردی مسافران و شرکت‌ها باید بتوانند تا یک سال از امکان بازپرداخت برخوردار باشند.

The Associated Press
مسافرانی در بریتانیا از فرودگاه خارج می‌شوندThe Associated PressKirsty Wigglesworth

مسافرانی که در خارج از کشورشان سرگردان شده‌اند چه می‌شوند؟

از سوی دیگر شرکت‌های هواپیمایی قانونا وظیفه دارند از مسافرانی که پروازشان لغو شده و در خارج از کشور سرگردان شده‌اند پشتیبانی کنند.

با توجه به شرایط حاد کنونی که مرزهای هوایی کشورها ناگهان بسته شده‌ است شرکت‌های هواپیمایی خواستار آن شده‌اند که این وظیفهٔ قانونی هم محدود شود. اما کمیسیون اروپا این درخواست را هم رد کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما انجمن بین‌المللی حمل‌و‌نقل هوایی اعلام کرده است که: «خطوط هوایی، عملا مسئول مسافرانی هستند که با تصمیم دولت‌ها برای بستن مرزها سرگردان شده‌اند.»

Associated Press
مسافران در فرودگاهی در آرژانتین به خواب رفته‌اند.Associated PressVictor R. Caivano

خطوط هوایی چه امتیازهایی در این شرایط گرفته‌اند؟

با تأیید کمیسیون اروپا، شرکت‌های هواپیمایی بازپرداختِ هزینهٔ بلیت‌هایی با مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ یورو را معلق کردند، مشروط بر آنکه پرواز لغو شده  بیش از ۳ ساعت تأخیر داشته باشد.

کمیسیون عنوان کرده است که لغو این پروازها در شرایط فوق‌العاده‌ای صورت گرفته و اجتناب از آن برای شرکت‌های هوایی ناممکن بوده است.

کارشناسان می‌گویند شرایط ناشی از شیوع بیماری کوید-۱۹ ممکن است سبب شود، چنانکه رئیس‌جمهوری کروواسی پیشنهاد کرده بود، بند ۲۶۱ نظام‌نامهٔ سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا، به‌ویژه در زمینه پرداخت غرامت به مسافران، بازبینی و اصلاح شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرگردانی در رم؛ چرا پرواز دانشجویان ایرانی در ایتالیا لغو شد؟

«بزرگترین بحران حمل و نقل هوایی»؛ کرونا آسمان اروپا را خلوت کرد

توصیه آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا به کلیه خطوط هوایی در عبور از حریم هوایی اسرائیل و ایران