ویروس‌کرونا در ایران؛ ۸۵ هزار زندانی به مرخصی رفتند، تعطیلی نوروزی دولت لغو شد

APTOPIX Virus Outbreak Mideast Iran
APTOPIX Virus Outbreak Mideast Iran Copyright Vahid Salemi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تا ظهر سه‌شنبه (۲۷ اسفند/۱۷ مارس) به ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر و تعداد جانباختگان به ۹۸۸ تن رسید.

آگهی

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تا پایان روز سه‌شنبه (۲۷ اسفند/۱۷ مارس) به ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر و تعداد جانباختگان به ۹۸۸ تن رسید.

کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی وزار بهداشت ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد: «از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۱۷۸ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر رسید.»

به گفته او تاکنون پنج هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران کووید-۱۹ در ایران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. آقای جهانپور همچنین اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۱۲۵ نفر از بیماران جان خود را از دست دادند و تعداد درگذشتگان بیماری کووید-۱۹ در ایران به ۹۸۸ مورد رسید.

در این صفحه آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به شیوع این بیماری در ایران در تاریخ سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ را پیگیری کنید.

«رفتار غیرمتعارف پلیس و کادر پزشکی» مجارستان با دانشجویان ایرانی

وزارت امور خارجه ایران، «زولتان وارگا هاژونیس»، سفیر مجارستان در تهران را در اعتراض به «رفتار غیر متعارف پلیس و کادر پزشکی بیمارستان سنت لاسلو شهر بوداپست با دانشجویان ایرانی مبتلا به ویروس کرونا» فرا خواند.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران همچنین نوشت که سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دیدار با سفیر مجارستان، تصمیم دولت مجارستان برای اخراج ۱۵ دانشجوی ایرانی مشکوک به ابتلاء به ویروس کرونا را غیرقابل قبول دانسته و از وی خواسته است تا در این تصمیم تجدید نظر شود.

وزارت امور خارجه ایران شمار دانشجویان ایرانی که در حال حاضر در دانشگاه‌های مجارستان مشغول به تحصیل هستند را حدود ۲۵۰۰ نفر قید کرده است.

۸۵ هزار زندانی به مرخصی رفتند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفت، برخلاف فضاسازی‌ها، نیمی از زندانیان امنیتی مرخصی هستند. آقای اسماعیلی روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری گفت که زندانیانی که امروز در زندان هستند، زندانی امنیتی هستند و در بخشنامه جدید رییس قوه قضائیه برای اعطای مرخصی به زندانیان پیش‌بینی لازم به عمل آمده است و صراحتا اعلام می کنم آماری که ما جمع بندی کردیم علی رغم فضاسازی هایی که گفته می شد زندانیان امنیتی از این مرخصی محروم هستند اما بیش از ۵۰ درصد از زندانیان امنیتی نیز از این مرخصی استفاده کردند.

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت اعطای مرخصی به کل زندانیان نیز تصریح کرد: تا امروز حدود ۸۵ هزار نفر از زندانیان از این مرخصی بهره مند شده اند.

لغو تعطیلی نوروز دولت

همزمان با ادامه شیوع ویروس کرونا در ایران، حسن روحانی، رییس جمهوری روز سه‌شنبه ضمن درخواست دوباره از مردم برای مشارکت جدی در پویش«در خانه می‌مانیم» اعلام کرد که دولت در تعطیلات عید تعطیل نیست و همه مسوولان به خدمت‌رسانی مشغول خواهند بود. آقای روحانی همچنین گفت:«هر آنچه برای درمان بیماران و مقابله با شیوع ویروس کرونا مورد نیاز باشد با تولید در داخل و یا از طریق واردات تامین خواهد شد.»

نیاز فوری ۲۵۰ میلیون یورویی

در همین حال، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نیز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، درخواست کرد تا ۲۵۰ میلیون یورو ارز برای درمان بیماران کرونا، تهیه لباس و ماسک و تجهیزات بیمارستانی برای حدود ۲۰ هزار تخت و پرسنل در اختیار او گذاشته شود. وزیر بهداشت ایران در نامه خود این رقم را یک نیاز فوری توصیف کرده است.

کمک ۱۰ میلیون دلاری کویت

همزمان با اعلام نیاز ارزی وزارت بهداشت ایران، وزیر خارجه کویت از کمک انسان‌دوستانه این کشور به ایران برای مقابله با کرونا خبر داد. وزارت خارجه ایران اعلام کرد که «شیخ احمد ناصر الجابر الصباح» وزیر امور خارجه کویت روز سه شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ضمن اعلام همبستگی با دولت و ملت ایران در مبارزه با شیوع کرونا از کمک انسان‌دوستانه ۱۰ میلیون دلاری کویت به ایران برای مقابله با کرونا خبر داد.

تاکنون چین، ازبکستان، ترکیه، امارات، آلمان، فرانسه و انگلیس، ژاپن، قطر، جمهوری آذربایجان و روسیه و همچنین سازمان جهانی بهداشت و یونیسف برای مقابله با شیوع کرونا به ایران کمک‌های انسان‌دوستانه مادی و غیرمادی کرده‌اند.

آغاز عملیات غربالگری کرونا در پایانه‌ها و مبادی خروجی شهرها

همزمان با ادامه شیوع ویروس کرونا در ایران، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ازآغاز عملیات غربالگری در ترمینال‌های مسافربری، فرودگاه‌ها و راه‌آهن خبر داد. او اعلام کرد:«بر اساس ‌تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا شهروندان در مدخل شهرها و خروجی ۱۳ استان غربالگری می‌شوند و اگر نشانه‌ای از بیماری داشته باشند به مراکز درمانی معرفی می‌شوند.»

آقای اسلامی به ایرنا گفت که در ستاد ملی مقابله با کرونا بحث مهمی که برای تردد جاده ای در نظر گرفته شده، این است که از ترددهای غیرضروری خودداری شود، هیچ راهی بسته نیست و هیچ منع آمد و شدی در ستاد ملی کرونا دیده نشده است. مهم این است که مردم همکاری کنند و از سفرهای غیرضرور اجتناب کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیمی از زندانیان و پرسنل یک زندان در بلژیک کرونا گرفتند

ثبت بیشترین مورد فوتی روزانه ابتلا به کرونا در ایران؛ روحانی: آمار امیدوارکننده است

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد