ترکیه: آمریکا برای نبرد ادلب موشک پاتریوت به ما بدهد

ترکیه: آمریکا برای نبرد ادلب موشک پاتریوت به ما بدهد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه از آمریکا خواست با ارسال موشک‌های پاتریوت به این کشور، از عملیات نظامی آنکارا در استان ادلب سوریه پشتیبانی کند.

آگهی

ترکیه از آمریکا خواست با ارسال موشک‌های پاتریوت به این کشور، از عملیات نظامی آنکارا در استان ادلب سوریه حمایت کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه این خواسته دولتش را روز شنبه ۱۰ اسفند (۲۹ فوریه) در حاشیه مراسم امضای توافق بین آمریکا و طالبان در دوحه قطر در گفتگو با خبرنگاران و پس از دیدار با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود بیان کرد.

از آغاز ماه میلادی جاری با شدت گرفتن درگیری‌ها در ادلب ۵۵ نظامی ترکیه در این استان در جریان حملات ارتش سوریه کشته شده‌اند.

تنش‌ها بر سر جنگ ادلب که از آن به عنوان آخرین جنگ بزرگ در سوریه نام برده می‌شود، به دنبال کشته شدن ۳۳ نظامی ترک در حمله هوایی ارتش سوریه در ادلب شدت گرفته است.

مسکو می‌گوید این نظامیان در میان واحد‌هایی از نیروهای «تروریستی» قرار داشتند. وزارت دفاع روسیه ضمن رد هرگونه دخالت نیروهای هوایی خود در حمله به سربازان ترکیه، روز جمعه ۹ اسفند (۲۸ فوریه) اعلام کرد دو کشتی جنگی مجهز به موشک‌های کروز را عازم آب‌های سوریه می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ارتش سوریه را تهدید کرده است که اگر نیروهای سوری به خطوط تعیین شده عقب نکشند، این خواسته خود را تحمیل و ارتش سوریه را مجبور به عقب‌نشینی خواهد کرد.

آمریکا در تقابل با روسیه و نیز ایران که هم پیمانان دمشق هستند، پاسخ نظامی ترکیه به حملات توپخانه‌ای ارتش سوریه در استان ادلب را «دفاع مشروع» خوانده و از آن حمایت کرده است.

ترکیه امیدوار است کشته شدن نظامیانش در سوریه آمریکا را متقاعد به فروش موشک‌های پاتریوت کند. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اخیرا گفته بود که آمریکا ممکن است سامانه دفاع موشکی پاتریوت را به ترکیه بفروشد.

پس از آنکه ترکیه از خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه منصرف نشد، آمریکا نیز در فروش تجهیزات نظامی خود به آنکارا تجدید نظر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است

یک رکورد گینسی؛ سه تن از پنج فرزند یک خانواده آمریکایی در روز اضافی سال کبیسه به دنیا آمده‌اند

گام اجرائی بایدن برای محافظت بهتر از اطلاعات شخصی شهروندان آمریکایی؛ داده‌ها چگونه و به کجا می‌روند؟