طومار ۷۵ هزار نفری در بریتانیا: کودکان پناهجو حق دارند با خانواده‌هایشان زندگی کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
طومار ۷۵ هزار نفری در بریتانیا: کودکان پناهجو حق دارند با خانواده‌هایشان زندگی کنند
کپی رایت  AMNESTY

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با برگزاری تجمعی در لندن مقابل ساختمان وزارت کشور بریتانیا خواستار تغییر قوانین مهاجرتی در این کشور شد؛ قوانینی که اجازه نمی‌دهند کودکان پناهجو بتوانند در چهارچوب اصل «پیوستن به دیگر اعضای خانواده» به خانواده‌هایشان در بریتانیا ملحق شوند.

در پایان این تجمع، نزدیک به ۷۵ هزار نفر از شهروندان بریتانیا با امضای طوماری خواهان تغییر قوانین در این موضوع شدند.

بریتانیا یکی از معدود کشورهای اروپایی است که قوانین مهاجرتی آن کمکی به کودکان پناهجو نمی‌کند. تحقیقات اخیر که از سوی سازمان‌های مردم نهاد از جمله شورای پناهندگان، عفو بین‌الملل و موسسات خیریه حامی کودکان انجام شده است، نشان می‌دهد که عدم حمایت از اصل «پیوستن به دیگر اعضای خانواده» تأثیرات مخربی بر کودکان پناهجو می‌گذارد و از جمله باعث اضطراب مداوم و ترس از عدم امنیت در آنها می‌شود و پیامدهای جدی برای سلامت روان این کودکان در پی دارد.

موریس ورن، رئیس اجرایی شورای پناهندگان به رسانه‌ها گفت: «جلوگیری از پیوستن کودکان پناهنده به خانواده‌هایشان نه تنها در تضاد با قوانین و منشورهای بین‌المللی است بلکه زندگی بسیاری از این کودکان را که قبلاً در اثر رنج و انزوا به دلیل سختی مهاجرت رنج‌های فراوانی متحمل شده‌اند، برای همیشه ویران می‌کند.»

سازمان‌های مردم نهاد حامی حقوق پناهجویان امیدوارند با تحت فشار قراردادن دولت محافظه‌کار بوریس جانسون بتوانند این قوانین را تغییردهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید