وزیر خارجه پاکستان در گفتگو با پمپئو: ایران به دنبال جنگ نیست

دیدار وزیر خارجه پاکستان با پمپئو
دیدار وزیر خارجه پاکستان با پمپئو   -  Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

شاه محمود قریشی که کشورش روابط بسیار نزدیکی با عربستان، رقیب منطقه ای ایران دارد همچنین یادآور شد که مقامات ایرانی برای کاستن از تنش‌های موجود با کشورهای عرب همسایه نیز اعلام آمادگی کرده‌اند.

وزیر امور خارجه پاکستان که از سوی کشورش به تلاش برای کاهش تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا مامور شده جمعه شب در جریان دیدار با مایک پمپئو در واشنگتن تاکید کرد که تهران به دنبال جنگ و درگیری نظامی نیست.

شاه محمود قریشی که در اقدامی میانجی‌گرایانه هفته گذشته به تهران سفر کرده بود در دومین مرحله از تلاش‌های خود برای کاستن از شدت تنش‌ میان تهران و واشنگتن به آمریکا سفر کرده است. وی در ملاقات با وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است که تهران به دنبال کاهش تنش‌ها با آمریکا است و قصد جنگ و رویارویی نظامی ندارد.

آقای قریشی بدون آنکه تایید یا تکذیب کند که حامل پیامی از سوی مقامات ایرانی است تصریح کرد به این نتیجه رسیده است که ایرانی‌ها نمی‌خواهند به وخیم شدن اوضاع دامن بزنند.

وزیر امور خارجه پاکستان پس از این ملاقات در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «آنها (ایرانی‌ها) خواهان جنگ و خونریزی نیستند.»

شاه محمود قریشی که کشورش روابط بسیار نزدیکی با عربستان، رقیب منطقه ای ایران دارد همچنین یادآور شد که مقامات ایرانی برای کاستن از تنش‌های موجود با کشورهای عرب همسایه نیز اعلام آمادگی کرده‌اند.

وزیر امور خارجه پاکستان در این خصوص تصریح کرد: «آنها به مشکلات و اختلافات موجود با دیگر کشورهای مهم منطقه اذعان دارند و تاکید کرده‌اند که حاضرند در هر سطح و به هر شکلی برای حل این اختلاف‌‌ها پا به میدان بگذارند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز که در هند به سر می‌برد روز جمعه در پاسخ به سوالی درخصوص میانجی‌گری هند برای حل اختلافات میان ایران و عربستان گفته بود که کشورش آماده مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است و پیش‌تر برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه پیشنهادهایی را نیز ارائه کرده بود.

شاه محمود قریشی پیش از این در تلاش برای یافتن راهی جهت کاستن از تنش‌های موجود میان ایران آمریکا به تهران سفر کرده و با حسن روحانی، رئیس جمهوری و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

گفتنی است که فرایند صلح در افغانستان نیز از جمله دیگر محورهای مهم گفتگوهای وزرای خارجه پاکستان و آمریکا در واشنگتن بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا