انتقادها از نانسی پلوسی پس از اعلام موضع درباره اعتراضات ایران

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا Copyright فلیکر
Copyright فلیکر
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از مخالفان اصلی دونالد ترامپ، پس از سخنان خود در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی مورد انتقاد بسیاری از کاربران اینترنتی قرارگرفت.

آگهی

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، پس از اظهارنظری که در شبکه «ای‌بی‌سی» ایالات متحده درباره اعتراضات روزهای اخیر در ایران کرد، مورد انتقاد بسیاری از کاربران توییتری قرار گرفت.

اولین بار نریمان غریب، یکی از متخصصان رایانه ای و مخالفان جمهوری اسلامی به سخنان خانم پلوسی اعتراض کرد و از کاربران ایرانی و غیرایرانی خواست تا با خلق یک هشتگ # رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از اصلی ترین مخالفان دونالد ترامپ «رسوا» شود.

ساعاتی بعد هشتگ #NancyPelosiFakeNews در توییتر توسط خود آقای غریب درست شد. وی نوشت: « مردم ایران از سخنان خانم پلوسی خشمگین هستند. سخنانی که اخیرا در مصاحبه او با شبکه ای بی سی منتشرشد.»

این هشتگ پس از ریتوییت کردن توییت نریمان غریب از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، صدها بار ریتوئیت شد. دونالد ترامپ مرتبا برخی از رسانه های آمریکایی متمایل به دموکرات ها را عوامل انتشار «اخبار جعلی» (fakenews) می خواند. وی هم چنین توییتی که در آن یک کاربر ایرانی نانسی پلوسی را محجبه تصویر کرده است را نیز بازنشر کرد.

کاربران منتقد تنها بخش کوتاهی (یک دقیقه و دو ثانیه) از این مصاحبه هفده دقیقه ای را انتخاب و بازنشر کرده اند. با این حال به نظر می‌رسد با گوش دادن به کل سخنان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، موضع او نسبت اتفاقات اخیر ایران کمی روشن‌تر می‌شود.

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده ضمن تاکید بر اینکه « قاسم سلیمانی انسان وحشتناکی بود و ما از خطرات او آگاه بودیم» می‌گوید که دولت ترامپ درباره کشتن فرمانده سپاه قدس با کنگره روراست نبود.

خانم پلوسی با اشاره بر اینکه بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، «اعلام جنگ بر عهده کنگره است» تاکید کرد که دولت‌های آمریکا و نه فقط دولت دونالد ترامپ باید در موضوعاتی که کشور را به سمت جنگ می‌برند، کنگره را در جریان قرار دهد.

وی با اتخاذ موضع ضد جنگ به برگزاری سالگرد نبرد بلژیک و جنگ جهانی دوم اشاره کرد و گفت که یکی از کهنه سربازان در این مراسم همگان را به حرکت به سوی صلح و نه تشدید تنش‌ها به سمت جنگ تشویق کرد.

جورج استفانوپولیس، مجری شبکه ای‌بی‌سی در این مصاحبه به اعتراضات ایران پس از اعلام هدف گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه اشاره کرد و از خانم پلوسی پرسید که آیا او از «حرکت این اعتراضات به سمت سرنگونی رژیم حمایت می‌کند یا خیر؟»

نانسی پلوسی در پاسخ به این سوال گفت: «این اعتراضات خاص است و بیشتر معترضان آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند ... چرا که اکثر جان‌باختگان هواپیما را دانشجویان تشکیل می دادند.»

وی با تراژدی خواندن این حادثه تاکید کرد که ایران عمل وحشتناکی را انجام داده و نمی‌بایست به هواپیماهای مسافربری و تجاری در وضعیت خطرناک اجازه پرواز می‌داد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین با اشاره به مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی گفت که در این مراسم معترضان به حکومت جمهوری اسلامی و هواداران آن در اعتراض به کشته شدن فرمانده سپاه قدس بر علیه ما به هم پیوستند که این برای ایالات متحده خوب نیست.

وی درباره احتمال حرکت اعتراضات اخیر ایران به سمت «سرنگونی حکومت» اظهار داشت که دلایل مختلفی برای حضور مردم در خیابان وجود دارد و «معلوم است که ما می‌خواهیم مردم ایران درباره گزینه‌های بهتر (آینده) آگاه شوند.»

زمانی که خانم پلوسی درباره تشدید تنش به این موضوع اشاره کرد که ایالات متحده زمانی باید به اتخاذ رویکردی سخت برود که همه گزینه‌ها از جمله اصلاح را بی نتیجه بداند، مجری ای‌بی‌سی از او پرسید که «مگر همین حالا هم به این نتیجه نرسیدید؟»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ گفت: «ما هنوز این را نمی‌دانیم. بسیاری در دنیا علیه ایالات متحده تهدیداتی را مطرح می‌کنند و اعمال بدی را علیه ما انجام می‌دهند.»

نانسی پلوسی، در قامت رئیس مجلس نمایندگان یکی از طراحان و حامیان اصلی طرح استیضاح دونالد ترامپ به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوشش تحولات ایران از نگاه خبرنگار لیبراسیون

فرمانده سپاه: اگر خودمان مبدا شکل‌گیری فرضیه سرنگونی نبودیم کسی متوجه نمی‌شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم