بوریس جانسون: آمریکا طرح جدیدی برای جایگزینی برجام ارائه دهد

بوریس جانسون: آمریکا طرح جدیدی برای جایگزینی برجام ارائه دهد
Copyright  Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved   -   Frank Augstein
نگارش از یورونیوز

گمان می‌رود که لحن نخست وزیر بریتانیا در باره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ کاملا تغییر کرده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز سه‌شنبه از ایالات متحده خواست تا «طرح جدیدی» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ارائه کند.

نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا در گفت‌وگو با شبکه جهانی بی‌بی‌سی درباره توافق هسته‌ای ایران و قدرتهای بزرگ جهان گفت که بریتانیا تا زمانی که «جایگزینی» برای توافق موجود پیدا شود از آن حمایت می کند. او همچنین افزود که برجام از نگاه آمریکا یک «توافق ناقص» به شمار می‌رود.

شونا موری، خبرنگار یورونیوز در لندن درباره این موضوع می‌گوید: «با وجود آنکه بوریس جانسون در نهایت بر حمایت دولت از توافق کنونی با ایران تاکید کرد اما لحن وی، امروز به میزان قابل توجهی درباره این موضوع تغییر کرده است.»

نخست وزیر بریتانیا در همین مصاحبه افزود که مهمترین موضوع اکنون این است که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه کاهش یابد چرا که مردم منطقه خواستار درگیری نظامی نیستند. او تاکید کرد که بریتانیا خواستار درگیری نظامی بین ایران و ایالات متحده آمریکا نیست.

در حالی که پس از انتشار این خبر، توافق سه طرف اروپایی برجام برای فعال کردن سازوکار حل اختلاف برجام روشن اعلام شد، شماری از سیاستمداران اروپایی از رویکرد آمریکا گرایانه بوریس جانسون انتقاد می‌کنند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا