Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موج تحریم جشنواره‌های فجر از سوی هنرمندان؛ تئاتری‌ها پیشتازند

موج تحریم جشنواره‌های فجر از سوی هنرمندان؛ تئاتری‌ها پیشتازند
Copyright خبرگزاری مهر
Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعی از هنرمندان ایرانی در همدردی با خانواده جانباختگان پرواز هواپیمای مسافربری اوکراینی که چهارشنبه گذشته از سوی پدافند سپاه ساقط شد، حضور در جشنواره فجر را تحریم کردند.

آگهی

جمعی از هنرمندان ایرانی در همدردی با خانواده جانباختگان پرواز هواپیمای مسافربری اوکراینی که چهارشنبه گذشته از سوی پدافند سپاه ساقط شد، از حضور در جشنواره‌های فجر انصراف داده‌اند و از سوی دیگر همچنان هنرمندان بیشتری در حال اضافه شدن به کارزار تحریم جشنواره‌های فجر هستند.

موج تحریم بخش‌های مختلف جشنواره فجر با پیام ویدئویی مسعود کیمیایی، کارگردان سینما کلید خورد که در پیام خود اعلام کرد که از حضور فیلمش در جشنواره فیلم فجر انصراف داده است.

پیمان معادی هم از حضور در جشنواره فجر انصراف داد. این کارگردان-بازیگر مشهور نیز در صفحه سیاه اینستاگرام خود نوشت که : «همه سیاه پوشیم و عزادار. دلهایمان شکسته.... جشنواره باشد برای روزهایی روشن....»

علاوه بر جشنواره فیلم فجر، شماری از هنرمندان و داوران از حضور در جشنواره تئاتر، هنرهای تجسمی، موسیقی و... نیز انصراف داده‌اند.

کیوان ساکت موسیقی‌دان ایرانی در اینستاگرام خود نوشت: «من به نشانه همدلی با مردم داغدار و ستم‌دیده سرزمین‌ام،‌ امسال در هیچیک از جشنواره‌های هنری فجر نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمندِ شرکت‌کننده، نه در مقام داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده هیچ یک از آثار.»

علی قمصر نوازنده و آهنگساز نیز در اینستاگرام نوشت: «هرگونه حضور حتی برای تماشا در جشنواره فجر امسال در تمامی شاخه‌های هنری برای من مردود و اشتباه است.»

وی تاکید کرد: «شخصا هم از سیاست و دروغگویی مسئولین ایران بیزارم، هم از ژست دروغین امثال ترامپ که اتفاقا در وقوع این فاجعه نقش هم داشتند.»

هانا کامکار، خواننده و نوازنده نیز در پیامی اینستاگرامی نوشت: «من، هانا کامکار از سال ۱۳۹۵ جشنواره فجر را تحریم کردم و در همەی گفتگوهای خبری‌ام نیز اعلام قاطع کردم؛ به دلیل خطای انسانی‌ای که در جایزەی بهترین موسیقی جشنواره تئاتر فجر آن سال رخ داد!»

وی درباره جشنواره‌های امسال گفت: «امسال نیز همراه با پویش تحریم جشنواره فجر با دیگر هنرمندان هر سه رشتەای که در آن کُنشگرم، بی گمان نه به عنوان شرکت کننده و نه به عنوان تماشاگر، در این کارزار نخواهم بود!»

ارکستر آرکو به رهبری ابراهیم لطفی نیز از شرکت در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر انصراف داد.

احسان عبدی پور نوازنده سرنا، مهرداد ناصحی نوازنده و خواننده، نگار خارکن، نوازندهٔ کمانچه، مانی جعفرزاده و... از دیگر هنرمندان در رشته موسیقی هستند که این رویداد سالانه هنری را تحریم کرده‌اند.

طبق برنامه اعلام شده، سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن‌ماه به دبیری شاهین فرهت قرار است برگزار شود.

حالا پنج سال تلاشم را کوچک‌ می‌بینم در مقابل داغی که بر دل مردم ایران است! کامی هم به نوعی قربانی شد اما اکرانش بماند به زمانی بهتر با دلی خوش‌تر.
میترا ابراهیمی
کارگردان

در بخش جشنواره فیلم فجر نیز علاوه بر مسعود کیمیایی، میترا ابراهیمی، کارگردان مستند کامی، با اعلام انصراف از حضور در جشنواره فیلم فجر نوشت: «پیش از این با افتخار گفتم که فیلم را در جشنواره فجر اکران خواهم کرد چون کامی برای این مردم است چون نمی‌خواهم با پزهای روشنفکری ببرمش آن طرف و جایی اکرانش بکنم که درکش نمی‌کنند، اما حالا برایم هیچ افتخاری نیست.»

وی اضافه کرد: «حالا پنج سال تلاشم را کوچک‌ می‌بینم در مقابل داغی که بر دل مردم ایرانه! کامی هم به نوعی قربانی شد اما اکرانش بماند به زمانی بهتر با دلی خوش‌تر.»

اما در بخش جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تا کنون گروه‌های نمایشی زیادی اعلام انصراف کرده‌اند.

آگهی

طبق گزارش ایلنا، صابر ابر طراح و کارگردان «همان چهار دقیقه»، آرش دادگر کارگردان نمایش «مکبث»، علیرضا کوشک‌جلالی، گروه اجرایی نمایش «آواز قو» به کارگردانی پریزاد سیف، گروه اجرایی نمایش «من» به کارگردانی سیاوش پاکراه، امیراحمد قزوینی بازیگر نمایش «پروانه الجزایری»، علی صفری کارگردان نمایش «کرونوس»، مژگان خالقی نویسنده و بازیگر نمایش «بیوه سیاه، بیوه سفید»، امیر نجفی کارگردان و تمامی اعضای گروه نمایش «مشق شب»، سجاد تابش کارگردان نمایش «در اتاق باد می‌وزد»، مهدی شفیعی زرگر نویسنده‌ «همه‌ی فرزندان مکبث»، پرستو گلستانی، سه گروه نمایشی گروه‌های «آدیداس»، «جانی سکیکی» و «خدای جنگ» از مشهد، مانی جعفرزاده و محمدحسین معارف هنرمندانی هستند که تاکنون از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف داده‌اند.

از سوی دیگر نیز همین گزارش، تعدادی از عکاسان راه یافته به مرحله پایانی بخش مسابقه عکس سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از حضور در رقابت در این رویداد انصراف دادند.

ساینا قادری، شیوا خدابخش و پریچهر ژیان سه عکاس راه یافته به به مرحله پایانی بخش مسابقه عکس سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر باتوجه به ماجرای سرنگونی هواپیمای بوئینگ اوکراین از ادامه رقابت در این جشنواره انصراف دادند.

ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به همراه تعدادی از دبیران و داوران بخش‌های این جشنواره از حضور در جشنواره یادشده استعفا کردند.

آگهی

در متن بیانیه دبیر و داوران بخش عکس دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ضمن «همدلی با قربانیان فاجعه اخیر و درک شرایط اجتماعی و حال عمومی جامعه انسانی و فرهنگی»، آمده است: «دبیر و هیات داوران بخش عکس دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ادامه همکاری با این رویداد معذوریم و ضمن تشکر از عکاسان شرکت کننده، تأثر و همدلی عمیق خود را با مردم داغدار ایران اعلام می کنیم.»

رضا رینه ای، دبیر بخش خوشنویسی این جشنواره نیز از حضور در این جشنواره « در راستای همدلی با مردم ایران» انصراف داد.

رنج از حد توان‌مان افزود شده! در شرایط فعلی نه تاب ادامه دادن داریم و نه توان خاموش نگریستن
مهدی فاتحی
از داوران بخش گرافیک جشنواره فجر

دبیر و داوران بخش گرافیک شامل مهدی مهدیان، علی باقری و مهدی فاتحی و همچنین دبیر و داوران بخش تصویرگری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامل مهنوش مشیری، علی هاشمی شهرکی، علی خدایی و پیمان رحیمی زاده در همین راستا از حضور در این جشنواره

مهدی فاتحی، از داوران بخش گرافیک جشنواره فجر نیز در حساب کاربری خود در اینستاگرام انصراف خود را از ادامه همکاری در این‌جشنواره اعلام کرد و نوشت: «رنج از حد توان‌مان افزود شده! در شرایط فعلی نه تاب ادامه دادن داریم و نه توان خاموش نگریستن.»

آگهی

دبیر و داوران بخش سرامیک این جشنواره نیز شامل فرزاد فرجی، مجید ضیائی، ‏صادق باقری و ‏هیربد همت آزاد از جمله انصراف دهندگان از حضور در این جشنواره هستند.

فرزاد فرجی یکی از داوران این جشنواره در اینستاگرام خود نوشت: «رویدادهای اخیر چندان افکار عمومی جریحه‌دار کرده که با ادامه شرایط موجود مشارکت در برگزاری جشنواره معنای خود را از دست داده است.»

از سوی دیگر لیلی گلستان مدیر گالری گلستان نیز از حضور در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر انصراف داد.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ۱۰ رشته هنری شامل تصویرسازی، خوشنویسی، سرامیک، عکاسی، کاریکاتور و کارتون، طراحی گرافیک، مجسمه، نقاشی، نگارگری و رسانه‌های هنری جدید (شامل سه رسانه ویدئوآرت، پرفورمنس‌آرت، و چیدمان) برگزار می‌شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کیومرث پوراحمد که بود و برای سینمای ایران چه کرد؟

رئیس شرکت هواپیمایی اوکراین: مطمئن بودیم دلیل سقوط هواپیما مشکل فنی نیست

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد