Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بورل در پاسخ به یورونیوز: سرکوب ها و بحث هسته ای دو مقوله متفاوت هستند

بورل در پاسخ به یورونیوز: سرکوب ها و بحث هسته ای دو مقوله متفاوت هستند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هرچند اتحادیه اروپا پس از سه هفته دررابطه با سرکوب های گسترده، دولت ایران را به نقض حقوق بشر محکوم کرد اما رئیس سیاست خارجی اروپا هم چنان می گوید این موضوع تاثیری بر مذاکرات هسته ای نخواهدداشت.

آگهی

قطع اینترنت سراسری به مدت یک هفته، بی تردید دلیل عمده ای بود تا واکنش های جهانی نسبت به سرکوب گسترده معترضان در ایران در هفته های اول کمتر از حد انتظار باشند.

سه هفته پس از سرکوب و کشتار مخالفان در ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در مجلس تاکید کرد که دولت در پی دستیابی به اینترنت ملی است.

یورونیوز در گفتگو با مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک پرسید تا چه اندازه راه اندازی یک اینترنت ملی می تواند در عدم اطلاع رسانی جهانیان نسبت به سرکوب های احتمالی پیش رو در ایران تاثیرداشته باشد؟

فیلیپ هانسمن می گوید: «آنچه که در کنترل اینترنت از سوی دولت ایران جالب اما نگران کننده است، لزوما ربطی به اطلاع رسانی در خارج از کشور ندارد و بیشتر نشان از تصمیم حکومت علیه سازماندهی های داخلی معترضان دارد.»

مدیر سازمان عفو بین الملل می گوید تصاویر سرکوب ها همیشه به دست رسانه ها می رسد. »

با گذشته نزدیک به سه هفته از ناآرامیها در ایران سرانجام اتحادیه اروپا بیانیه ای صادر کرد که در آن نقض حقوق بشر در ایران محکوم و رفتار حکومت با مخالفان غیرقابل پذیرش خوانده شد.

جوزپ بورل، مسئول جدید سیاست خارجی و امور امنیتی اروپا هم در پاسخ به خبرنگار یورونیوز گفت: « در رابطه بین اروپا و ایران دو چیز وجود دارد. یکی سرکوب گسترده وبی سابقه که در ایران در جریان است اما این موضوع با مساله هسته ای ایران کاملا متفاوت است. خصوصا که در رابطه با مذاکرات هسته ای خبرهای خوبی از وین می رسد. اما توافق هسته ای ایران با اروپا نمی تواند مانع از اجرای تحریم های حقوق بشری علیه ایران شود.»

برخی از کارشناسان عدم واکنش سریع اروپا درباره سرکوب گسترده در ایران را حفظ برجام به هرقیمت توصیف کرده اند.

اما فیلیپ هنسمن از سازمان عفو بین الملل می گوید: «اروپا نقش بسیار خاصی در ارتباط با ایران دارد. خصوصا در قیاس با آنچه که ایالات متحده علیه ایران در ماه های اخیر انجام داده است. به همین دلیل هم اروپا می خواهد نقش میانجی خود با ایران را حفظ کند و به همین محتاطانه با اتفاقات ایران برخورد کرد.»

مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک در مورد واکنش دیرهنگام کشورهای اروپایی به اعتراض ها در ایران گفت: «به نظرم آنها نیز با همان مشکلی روبرو بودند که ما با آن مواجه بودیم. آنها نیز نمی دانستند به چه کسی و به کدام آمار می‌توان اعتماد کرد. با این حال فکر می‌کنم که دولت‌ها منابع اطلاعاتی خودشان را دارند و مدتی بود که به خوبی از آنچه می‌گذشت مطلع بودند. شرایط فعلی البته خاص است زیرا شاهد تنش بین ایران و آمریکا هستیم. در عراق و لبنان و سوریه یعنی کشورهایی که ایران در آن ها نفوذ دارد نیز با تنش روبرو هستیم و با در نظر گرفتن همه این عوامل شاید بتوان گفت که دولت‌های اروپایی برای افزایش فشار بر ایران راهبردی را دنبال کنند. من نمی دانم که این راهبرد چه نتیجه‌ای می تواند داشته باشد اما شاید دلیل عدم انتشار اطلاعات در مورد اعتراضات را باید در این راهبرد جستجو کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ گزاره‌های واقعی و افسانه‌ای درباره جنبش‌های بدون خشونت

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است