عراق سفرای کانادا و۳ کشور اروپایی را به‌دلیل «مداخله غیرقابل قبول» احضار کرد

عراق سفرای کانادا و۳ کشور اروپایی را به‌دلیل «مداخله غیرقابل قبول» احضار کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از کشتار معترضان در روز جمعه، فرمانده نیروهای حشد الشعبی که از سوی دولت تعیین شده است به نیروهایش دستور داد به محل برگزاری اعتراضات نزدیک نشوند، دستوری که معترضان آنرا به‌عنوان «اعتراف به گناهکار بودن» این گروه در کشتن معترضان در نظر گرفته‌اند.

آگهی

بغداد روز دوشنبه سفرای کشورهای کانادا، فرانسه، بریتانیا و آلمان را به دلیل آنچه «مداخله غیرقابل قبول» در امور داخلی خود نامیده است، احضار کرد.

این احضار پس از آن صورت می گیرد که سران این چهار کشور از دولت عراق خواسته بودند که اجازه ندهد گروه‌های مسلح «خارج از کنترل دولت فعالیت کنند» و «اطمینان حاصل کند که حشد شعبی از مداخله در اعتراضات دور نگه داشته شود.»

بغداد گفته است که این کشور در حال انجام تحقیقاتی شفاف درباره خشونت‌های رخ داده علیه معترضان است.

حشد شعبی گروه مسلحی از شبه‌نظامیان عراقی حامی ایران‌اند که در سال ۲۰۱۴ و برای مبارزه با گروه داعش ایجاد شدند و اکنون بخشی از نیروهای امنیتی دولت عراق به‌شمار می روند. با این حال اکنون این گروه و اقداماتش در مرکز توجه‌ها قرار گرفته است زیرا از نظر برخی کشورها نفوذ ایران به‌واسطه این گروه در عراق افزایش داشته است.

پس از کشتار معترضان در روز جمعه، فرمانده نیروهای حشد شعبی که از سوی دولت تعیین شده است به نیروهایش دستور داد به محل برگزاری اعتراضات نزدیک نشوند، دستوری که معترضان آنرا به‌عنوان «اعتراف به گناهکار بودن» این گروه در کشتن معترضان تفسیر کرده‌اند.

تحقیقات دولت عراق درباره کشتن معترضان تاکنون نشان می دهد که «تیراندازان ناشناس» یا در برخی موارد استفاده «بیش از حد» نیروهای امنیتی از خشونت به‌طور خودسرانه و بدون داشتن دستور فرمانده‌شان، از علل کشتار معترضان بوده است. با این حال این توضیح تاکنون معترضان را راضی نکرده است.

یک منبع به خبرگزاری فرانسه گفته است که عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق که تا تعیین جانشین در مقامش مانده است در برابر سفرای احضار شده از اقدامات بغداد در برابر معترضان دفاع کرده است.

قبل و بعد از حمله به معترضان در پارکینگ طبقاتی نیمه کاره در ابتدای پل سنگ بغداد، ده‌ها نفر از معترضان ربوده ‌شده‌اند و تاکنون برخی از آنها هنوز ناپدید هستند.

از زمان آغاز اعتراضات در عراق، دهها فعال سیاسی به قتل رسیده‌اند و در آخرین نمونه زهرا علی ۱۹ ساله کشته شده که به گفته پدرش آثار شکنجه بر روی بدنش قابل رویت است.

همچنین روز جمعه زید الخفاجی عکاس ۲۲ ساله که در میدان تحریر عکاسی می کرد در برابر منزلش به دست افراد ناشناس ربوده شده است.

روز سه شنبه مصادف است با سالگرد پیروزی بر گروه داعش در عراق و به همین منظور دولت فردا سه شنبه را تعطیل اعلام کرده است و معترضان نیز برای یک راهپیمایی گسترده دیگر در این روز برنامه ریزی کرده‌اند.

تا کنون ده‌ها فرد دیگر که از دو ماه پیش در جریان اعتراض‌ها در عراق برای مدت کوتاهی بازداشت و سپس آزاد شده‌اند، گفته‌اند که افرادی مسلح یونیفورم‌ پوش آنها را دستگیر کرده، اما آنها نتوانسته‌اند هویت بازداشت‌کنندگان را تشخیص بدهند. دولت عراق نیز می‌گوید که قادر به تشخیص هویت بازداشت‌کنندگان نبوده است.

در جریان اعتراضات عراق که از اوایل مهرماه آغاز شده است تاکنون بیش از ۴۵۰ نفر کشته، ۲۰ هزار نفر زخمی و دهها نفر ربوده شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصابت پنج موشک به نزدیکی پایگاه آمریکایی در عراق

«ابوباقر السعدی» از فرماندهان ارشد «کتائب حزب الله» در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد

حمله به پایگاه الحریر در شمال عراق تکذیب شد؛ تهران: اقدام نظامی آمریکا «نقض صریح» منشور ملل متحد است