مردان مسلح نقاب‌پوش دست‌کم ۲۳ معترض را در بغداد کشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مردان مسلح نقاب‌پوش دست‌کم ۲۳ معترض را در بغداد کشتند
کپی رایت  (AP Photo/Hadi Mizban)

منابع پلیس و بیمارستانی عراق اعلام کردند شمار کشته‌شدگان حمله جمعه شب افراد مسلح ناشناس به معترضان در بغداد، به ۲۳ نفر رسیده است. این مرگبارترین حادثه در عراق در یک هفته اخیر و پس از اعلام استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری است.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، در درگیری‌های شب گذشته ۱۲۷ نفر نیز بر اثر اصابت گلوله و یا ضربات چاقوی افرادی که معترضان را در نزدیکی میدان تحریر هدف قرار داده بودند، زخمی شده‌اند.

هزاران عراقی معترض در میدان مرکزی بغداد و سه پل مجاور که به منطقه سبز منتهی می‌شود مستقر هستند. منطقه سبز بغداد جایی است که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع شده‌اند.

منابع امنیتی می‌گویند که نمی‌توانند افراد مسلحی را که به معترضان حمله کردند، شناسایی کنند.

این حادثه در اوایل صبح روز شنبه هفت دسامبر (۱۶ آذر) با ارعاب بیشتری ادامه پیدا کرد به‌طوریکه افراد مسلح ناشناس با کاروانی از خودروها به سمت میدان تحریر در حرکت بودند و اقدام به تیراندازی می‌کردند.

بیشتر بخوانید:

شاهدان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که این افراد نقاب‌پوش، کاملا مسلح بودند و به سمت میدان تحریر حرکت می‌کردند اما پس از نزدیک شدن به یک ایست بازرسی که نیروهای امنیتی عراق در آن مستقر بودند، از محل دور شدند.

اتفاق‌های خونین شب گذشته در حالی رخ داد که همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد سه عراقی وابسته به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را به‌دلیل نقش آنها در کشتار معترضان و نقض حقوق بشر در این کشور مشمول تحریم قرار داده است.

اعتراض‌های ضد دولتی عراق در اوایل ماه اکتبر گذشته (مهر ماه) در پایتخت و برخی از شهرهای مذهبی شیعه‌نشین آغاز شد که بزرگترین تظاهرات از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی محسوب می‌شود.

طبق آمار برخی از خبرگزاری‌های بین‌المللی تاکنون بیش از ۴۴۰ نفر در جریان درگیری‌های معترضان با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. تعداد زخمی‌ها در این مدت نیز ۲۰ هزار نفر ذکر شده است.