Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست کمیسیون برجام در وین؛ مکانیسم ماشه علیه ایران به جریان نیفتاد

نشست کمیسیون برجام در وین؛ مکانیسم ماشه علیه ایران به جریان نیفتاد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قدرت‌های اروپایی روز جمعه در نشست کمیسیون برجام در وین از ایران خواستند به نقض مفاد توافق هسته‌ای پایان دهد، در عین حال این کشورها فعلا مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل را به جریان نمی‌اندازند.

آگهی

قدرت‌های اروپایی روز جمعه در نشست کمیسیون برجام در وین از ایران خواستند به نقض مفاد توافق هسته‌ای پایان دهد، در عین حال این کشورها فعلا مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل را به جریان نمی‌اندازند.

«مکانیسم ماشه» بخشی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی است که اگر ایران در مهلتی مشخص به تعهداتش ذیل برجام برنگردد، طرف‌های دیگر این توافق‌نامه می‌توانند پرونده این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل برای فعال شدن دوباره تحریم‌ها ارجاع دهند.

این نشست در حالی برگزار شد که تنش بین ایران و غرب در اوج خود قرار دارد. تهران در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، تعهدات خود در این توافق هسته‌ای را به‌طور گام به گام کاهش می‌دهد.

مقام‌های ایران از «بی عملی» اروپا نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه ایران عصبانی هستند و به‌نظر می‌رسد محدودیت‌هایی برای سازش وجود دارد.

دو روز پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، سه کشور فرانسه، آلمان و وبریتانیا که در توافق هسته‌ای نیز حضور دارند ایران را متهم کردند که در تلاش برای توسعه «موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای» است. سفیران این سه کشور اروپایی در سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت اطلاع دهد که فعالیت موشک‌های بالستیک ایران در تضاد با قطعنامه شورای امنیت است. این گزارش قرار است در همین ماه منتشر شود.

آسوشیتدپرس
عباس عراقچی و هلگا اشمیت در جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در وینآسوشیتدپرس

بیشتر بخوانید:

ایران طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده خود است و در عین حال سطح خلوص اورانیوم خود را تا ۴.۵ درصد بالا برده که برخلاف سطح ۳.۶۷ درصدی برجام است.

فرانسه، بریتانیا و آلمان در نظر داشتند تا مکانیسمی را که می‌تواند منجر به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل شود و به مکانیسم ماشه معروف است به جریان بیندازند.

به‌نظر ما، این موضوع بخشی از مکانیسم ماشه است و نمی‌توانیم مطمئن باشیم که این کشورها پس از به جریان انداختن مکانیسم بتوانند آن را تحت کنترل نگه دارند و این موضوع می‌تواند تنش‌ها را تشدید کند
فو کونگ
نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام

فو کونگ، مدیرکل کنترل سلاح در وزارت خارجه چین پس از جلسه کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت: «همه کشورها باید از اقدام‌هایی که وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند، خودداری کنند.»

وی افزود: «به‌نظر ما، این موضوع بخشی از مکانیسم ماشه است و نمی‌توانیم مطمئن باشیم که این کشورها پس از به جریان انداختن مکانیسم بتوانند آن را تحت کنترل نگه دارند و این موضوع می‌تواند تنش‌ها را تشدید کند.»

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفت که سه کشور اروپایی بر لزوم رعایت تعهدات هسته‌ای از سوی ایران تاکید کرده‌اند.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در توئیتی درباره جلسه امروز نوشت که با وجود همه مشکلات و اختلاف‌ها همچنان شرکت‌ کنندگان در این نشست از برجام حمایت می‌کنند و به آن متعهد هستند.

رویترز با استناد به صحبت‌های دیپلمات‌ها این ارزیابی را دارد که تا ژانویه آینده تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نمی‌شود و تصمیم طرف‌های باقی مانده در برجام به اقدام‌های آینده ایران نیز بستگی دارد.

طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای باید بدانند که زمان برای آن‌ها در حال گذر است. آن‌ها سعی می‌کنند که ایران را در این توافق نگه دارند اما هیچ اقدامی علیه قلدری و فشار آمریکا انجام نمی‌دهند
یک مقام ایرانی

یک مقام رسمی ایرانی که رویترز به نام او اشاره نکرده است، در این باره گفت: «طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای باید بدانند که زمان برای آن‌ها در حال گذر است. آن‌ها سعی می‌کنند ایران را در این توافق نگه دارند اما هیچ اقدامی علیه قلدری و فشار آمریکا انجام نمی‌دهند.»

جلسه کمیسیون مشترک برجام به ریاست عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی امروز در وین برگزار شد که ایران به‌خاطر برنامه تجمع گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی مقابل هتل کوبورگ خواستار تغییر محل نشست شد که در نهایت این نشست در محل نمایندگی اتحادیه اروپا برگزار شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: حفظ برجام برای امنیت خلیج فارس و جهان عرب و اروپا حیاتی است

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران