Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معترضان عراقی کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند

معترضان عراقی کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پلیس عراق اعلام کرد گروهی از معترضان عراقی در شامگاه چهارشنبه ۶ آذر به کنسولگری ایران در نجف یورش برده و این مکان را آتش زدند.

آگهی

پلیس عراق اعلام کرد گروهی از معترضان عراقی در شامگاه چهارشنبه شش آذر به کنسولگری ایران در شهر نجف یورش برده و این مکان را آتش زدند.

به گفته پلیس عراق، کارکنان کنسولگری ایران قبل از این حادثه تحت حفاظت‌های امنیتی، ساختمان را تخلیه کردند. مقام‌های عراقی همچنین مقررات منع رفت و آمد را در این شهر به اجرا گذاشته‌اند.

رویترز به نقل از منابع پلیس گفته است که معترضان شامگاه چهارشنبه وارد محوطه کنسولگری شده و کل ساختمان را به آتش کشیدند.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که معترضان بیرون از کنسولگری ایران پس از به آتش کشیدن آن، شعار می‌دادند: «ایران برو بیرون، عراق آزاد است» (به عربی: «ایران برة برة، عراق حرة حرة»).

این خبرگزاری نوشت که معترضان پتوها، جعبه‌های مقوایی و لاستیک‌هایی را که با خود آورده بودند آتش می‌زدند و سپس به سمت ساختمان پرتاب می‌کردند.

سایت بغداد الیوم نیز به نقل ازلؤی الیاسری، استاندار نجف اعلام کرد تمام اداره‌های دولتی در این استان فردا پنجشنبه، هفت آذر تعطیل خواهند بود با این حال مراکز درمانی و خدماتی به کار خود ادامه می‌دهند.

پیش از این معترضان عراقی در تاریخ ۱۲ آبان نیز به کنسولگری ایران در شهر کربلا حمله کرده بودند. به گفته شاهدان، معترضان در کربلا با بالا رفتن از دیوار کنسولگری پرچم ایران را پایین کشیدند و به جای آن پرچم عراق را بالا بردند.

اعتراض‌های ضد دولتی عراق در اوایل ماه اکتبر گذشته (مهر ماه) در پایتخت و برخی از شهرهای مذهبی شیعه‌نشین آغاز شد که بزرگترین تظاهرات از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ محسوب می‌شود.

یکی از موارد اعتراض عراقی‌های ناراضی دخالت‌های ایران در سیاست داخلی این کشور است. آنها بر این باورند که دولتمردان عراقی با درگیر شدن در فساد، بیش از حد در فکر منافع دو متحد اصلی خود یعنی ایران و آمریکا هستند و از تأمین خواسته‌های معیشتی مردم خود غافلند.

خبرگزاری رویترز تعداد کشته شده‌های اعتراض‌های عراق از هفته اول ماه اکتبر گذشته تاکنون را دست‌کم ۳۳۹ نفر ذکر کرده است.

رویترز
کنسولگری جمهوری اسلامی در نجفرویترز
رویترز
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجفرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان بار دیگر ورودی بندر‌ ام قصر در جنوب عراق را بستند

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد